Az elmúlt évek hagyományait folytatva ismét kiszámoltunk szerkesztőségünk ökológiai lábnyomát. Mint minden évben, ezúttal is a Föld Napján publikáljuk a 2022-re vonatkozó eredményeket.
Egy friss felmérés szerint a magyar népesség egy része úgy gondolja, hogy az egyéneknek, a vállalatoknak és a döntéshozóknak egyaránt tennie kell a cél elérése érdekében.
Miután a 2022-es pénzügyi év lezárult, a vállalatok többsége nekiállt számos kapcsolódó dokumentum elkészítésének, és ezek között a fenntarthatósági jelentések is egyre több cégnél sorra kerülnek.
A fenntarthatóság az ingatlanpiacon is népszerű hívószóvá vált az elmúlt időszakban. De pontosan mi a különbség a zöld és a fenntartható épületek között? Épülettulajdonosként vagy létesítményüzemeltetőként melyikre érdemes inkább törekednünk?
Az idei évben 105 országból csaknem 1260 filmmel jelentkeztek hazai és külföldi stúdiók neves alkotói a IX. Nemzetközi Környezetvédelmi Filmfesztiválra. Az 2023-as filmmustra fő tematikája a víz világa lesz.
A cégek, gyakran külső nyomásra is, egyre ambiciózusabb szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célokat tűznek ki maguk elé. Azonban ahhoz, hogy érdemi lépéseket is tudjanak tenni a nettó zéró kibocsátás felé, precíz adatszolgáltatásra van szükségük.
Az éghajlatváltozásra és az élhetőség javítására ad lehetséges választ a 15 perces városok elmélete. Ellenzői és támogatói egyaránt vannak. Már hazánkban is zajlanak hasonló várostervezések.
A magyar fiatalok kevés környezetvédelemmel foglalkozó szervezetet ismernek, a témával foglalkozó közéleti szereplők közül a svéd zöld aktivista, és a korábbi államfő a legismertebb a 15-29 éves korosztály számára.
A böjt jót tesz testnek és léleknek, és egy kis odafigyeléssel a környezetnek is. Ausztria fővárosának környezetvédelmi ügyosztálya emiatt összeállított néhány tippet, amelyekkel nem csupán az életminőségen is lehet javítani, és a klímavédelemhez is hozzájárulhat a lakosság.
Két éve indult a MÁV-Volán-csoport szén-dioxid megtakarítás kampánya, ettől az időponttól a vasúttársaság CO2-számlálóval mutatja ki a károsanyag-kibocsátás megtakarítást.
A városi növényzet arányának növelése és a meglévő zöldterületek helyreállítása szükséges és jó, azonban az átgondolatlan zöldítés dzsentrifikációs folyamatokat eredményezhet.
Nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy az emberi tevékenység által okozott klímaváltozás miatt csökkent a téli napok (amikor egész nap fagy) száma Magyarországon az elmúlt négy évtizedben.
A növekvő lakossági igényekre reagálva az osztrák főváros kidolgozta az erkélyre szerelhető napelem-rendszerek szabályait az önkormányzati lakások esetében. A telepítést engedélyeztetni kell, és több feltételeknek is meg kell felelni hozzá.
Rendkívüli hőség, rég nem látott aszály, meleg rekordok és villámárvizek is jellemezték 2022-t. Az időjárási szélsőségek a klímaváltozás jelei. Nehéz lenne hozzászokni ezekhez, de a megelőzését tenni még nem késő.
Bár a lakosság döntő többsége nyitott lenne a környezettudatosabb életmódra, az egyének esetében továbbra is az anyagi helyzet és a saját döntések a mérvadóak.
Az autógumikról lemorzsolódó műanyagokban lévő mérgező adalékanyagok a talajban lassan kioldódnak, és a növényekbe kerülnek – ezt sikerült laboratóriumi körülmények között bebizonyítaniuk a Bécsi Egyetem kutatóinak.