Ingatlan

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

Csaknem ötödével esett vissza az újlakás-átadások száma az év első kilenc hónapjában, és a lakásépítési kedv is mérséklődött. Ugyanakkor az új lakások iránti kereslet a 2019-es és 2021-es két számjegyű bővülés után ismét jelentős, 26 százalékos növekedést mutat.

Évek óta nem látott mértékű árhullám vonult végig szeptemberben Magyarországon. Az elöntött területek ingatlanpiacát is befolyásolhatja az árvíz. Ugyan az árakat nem vitte el a Duna, a lokáció ezután is fontos tényező lesz.

Az eladók jelentős hányada csak konkrét vevő láttán hajlandó az átlagot meghaladó árengedményre, de erre is egyre kevesebb az esély. Mindhárom használt ingatlantípus esetében csökkent az árengedmény mértéke.

Júniusban takaréklángra kapcsolt a magyar lakáspiac, az eladó lakóingatlanok iránti érdeklődések stagnálást mutatnak országos szinten. A felújítást és az építkezést tervezők számára ugyanakkor jó hír lehet, hogy elindult az állami építőipari árfigyelő oldal, ami 5 üzletlánc 65 boltjának 12 ezer termékét követi.

Többéves mélypontra süllyedt Magyarországon a befektetési célú lakásvásárlást tervezők aránya, a szakértők szerint főleg a kiugró hozamot kínáló állampapírok miatt. A következő egy évben így a saját célra vásárlók lehetnek kedvező helyzetben.

Jellemzően a fiatalabb korosztályok aktívabbak a magyar albérletpiacon, számukra a főváros az egyik legvonzóbb célpont. Az Otthon Centrum adatai szerint a budapesti belvárost a megyei jogú városok követik a népszerűségi listán.

Januárhoz képest 8 százalékkal több hirdetést adtak fel a tulajdonosok és ingatlanközvetítők. Az eladó lakások és házak kínálata 146 ezerre bővült. Országrészenként eltérő mértékű az emelkedés.