Egy intelligens épület, vagy épp egy okosotthon kialakításának gondolata egyre több ember számára vonzó. A rendszerként együtt működő technológiák, az automatizált működés optimalizált energiafelhasználást és kényelmes hétköznapokat tesznek lehetővé.
A magyar lakáspiacon áprilisban a vevők az egy évvel korábbinál 35 százalékkal szélesebb kínálatból választhattak. A kereslet ezzel egyidejűleg harmadával elmaradt a tavalyitól.
Lassult a drágulás üteme a magyarországi albérletpiacon márciusban. Budapesten azonban az átlagos bérleti díj április végén meghaladta a kétszázezer forintot.
Magyarországon csaknem fele annyian terveznek nagyobb felújítást otthonukban, mint egy évvel korábban. A csökkenéshez az Otthonfelújítási program kifutása is hozzájárult.
Egyre tudatosabbak az energiafogyasztást, rezsikiadásokat tekintve a lakástulajdonosok. Ezt jelzi többek között, hogy a szigetelt lakások iránti kereslet jelentősen nőtt. A kínálatban is egyre nagyobb szelet jut nekik.
A változékony gazdasági helyzet, és a magas infláció idején a bérbeadó és a bérlő számára egyaránt kiemelt jelentőségű, hogy körültekintően kössék meg a szerződéseket.
Bár a nyaralók iránti kereslet országszerte átlagosan 50 százalékkal mérséklődött, a Balaton mellett és a Tisza-tó környékén ennél kisebb, mintegy 30 százalékos volt a visszaesés.
A fenntarthatóság az ingatlanpiacon is népszerű hívószóvá vált az elmúlt időszakban. De pontosan mi a különbség a zöld és a fenntartható épületek között? Épülettulajdonosként vagy létesítményüzemeltetőként melyikre érdemes inkább törekednünk?
Az Otthon Centrum Holding Kft. az április elején aláírt megállapodásnak értelmében 70 százalékos tulajdonrészt szerzett a lengyel Freedom Nieruchomości csoportban, amely Lengyelország egyik legnagyobb ingatlanközvetítő hálózata.
Néhány év leforgása alatt 43 évről 36 évre csökkent a lakásvásárlást részben hitelfelvétel segítségével tervező vevőjelöltek átlagos életkora. A fizetések növekedése mellett számos más tényező is befolyásolta a változást.
Februárhoz viszonyítva élénkebb volt a március a lakáspiacon. Havi szinten csaknem 6,6 százalékkal emelkedett a kereslet, míg a feladott hirdetések száma mintegy 10 százalékkal nőtt.
Habár éves szinten továbbra is jelentősnek számít a lakásdrágulás, januárhoz képest már több helyen mérséklődnek az árak. A használt lakások kínálata Budapesten 20 százalékkal, a vármegyeszékhelyeken több mint 60 százalékkal nőtt.
Budapesten a 40 négyzetméternél kisebb garzonlakások kínálati átlagára 33,9 millió forint volt márciusban. A vármegyeszékhelyek esetében ugyanez a lakáskategória 10,1-33,9 milliós áron cserél gazdát.
2022 harmadik negyedévében 21 százalékkal drágultak az ingatlanok hazánkban. Az Európai Unió tagországai közül már csak egy ország előzi meg Magyarországot ebben a mutatóban.
Pilvax Kávéház, Budai Vár, Magyar Nemzeti Múzeum. Az 1848-as forradalom nevezetes helyszíneiben az is közös, hogy mindegyik közelében drágán lehet lakáshoz jutni napjainkban.
A hetvenévesnél idősebbek ritkán vásárolnak ingatlant, de akik igen, azok jóval többet költenek az országos átlagnál, ráadásul a készpénzes fizetést részesítik előnyben.
Kevés külföldi állampolgár döntött a magyarországi ingatlanvásárlás mellett 2022-ben. A vevők csupán három százaléka volt nem magyar, ők viszont mélyebben hajlandóak voltak a zsebükbe nyúlni.