Elszálltak a garázsárak, és a bérlésük sem olcsó

Elszálltak a garázsárak, és a bérlésük sem olcsó

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

A garázsok átlagos eladási ára átlépte a 9 millió forintot Magyarországon, a kiadó kocsihelyekért pedig átlagosan 34 ezer forintot kértek a tulajdonosok októberben – derült ki a zenga.hu ingatlankeresési- és hirdetői oldal adataiból. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt 17 százalékkal drágultak a fedett autóbeállók, ráadásul Budapest központjában a fővárosi átlagár többszörösét is elkérhetik egy garázsért.

A hideg és nyirkos idő megjelenésével egyre többen keresnek eladó vagy kiadó garázst, és ezzel együtt emelkedik azoknak a száma is, akik kocsibeállót hirdetnek meg. A keresőknek azonban rossz hír, hogy az elmúlt három hónapban megemelkedtek a garázsok átlagárai, olyannyira, hogy augusztusban átlépte, októberben pedig tartotta a 9 millió forintos határt az átlag eladási ár országszerte.

A garázskiadás az elmúlt években jó befektetésnek bizonyult. 2023 hasonló időszakához képest a garázsok eladási ára 17 százalékkal, a havi bérleti díj pedig több mint 20 százalékkal nőtt.

A főváros egészét tekintve és a vármegyeszékhelyeken nincsen jelentős eltérés az árakban, ugyanakkor Budapest kerületein belül igencsak eltérnek az eladók és bérbeadók által meghirdetett összegek. A külvárosi kerületekben olcsóbban lehet hozzájutni zárt autóbeállókhoz. Az ingatlankereső portálon egy IV. kerületi kisebb garázs már 4,5 millió forintért elérhető, egy átlagos állapotú IX. kerületi, 12 négyzetméteres garázst pedig 6-7 millió forintért hirdetnek. Ugyanígy az országos átlagnál olcsóbban, havi 30 ezer forintért lehet bérelni zárt garázst. Budapest központjában az egekben jár az eladási ár és a bérleti díj is.

A belvárosban nagyon kevés garázshelyet hirdetnek meg eladásra vagy kiadásra, azt is általában új építésű házak mélygarázsaiban, teremgarázsaiban. Ehhez hozzájárul még, hogy az elmúlt hónapokban egyre több hír jelent meg arról, hogy több kerületben is megváltoznak a parkolási szabályok, zónák és díjak. Így nem ritka, hogy a központi kerületekben 12-13 millió forintot is elkérnek egy-egy kocsibeállóért, de augusztusban 18 millió forintért is hirdettek teremgarázshelyet – ismertette Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője.

Ugyanezen okok miatt kétszer, sőt egyes kiemelt körzetekben – irodaparkok közelében, a Parlament környéke, vagy a XII. kerület – akár háromszor annyiba is kerül a havi bérleti díj, mint a külső kerületekben. Például a III. kerület Kolossy tér környékéhez közeleső részén annyiba kerül egy garázs havi bérleti díja, mint 5-6 éve egy albérlet, azaz 50 ezer forintba. Míg a II. és XII. kerület frekventált részein 75-80 ezret is elkérnek havonta egy kiadó garázsért. A portál adatbázisában a legdrágább kiadó garázs bérleti díja 90 ezer forint, igaz ez elektromos SUV-ok töltésére is alkalmas.

A borítókép forrása: Pixabay

Egy friss kutatás a digitalizáció szerepét vizsgálták a fenntarthatósági célok elérésében. E szerint a cégek többsége adathiánnyal szembesül, és ha rendelkezésre is áll az adat, nem tudnak mit kezdeni vele. A mesterséges intelligencia használatától ezen a téren is sokat várnak.

Ismét emelkedő pályát futott be a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe. A vezető részvényekre céláremelések érkeztek, és a többségük emelkedéssel vette ki a részét a BUX eheti teljesítményéből.