Gazdaság

Nem meglepő módon a közép- és kelet-európai banki trendeket az előző évben leginkább a COVID-19 világjárvány alakította, amely a 2008-as pénzügyi válság óta nem tapasztalt kihívás elé állította a régió bankszektorát.

Januártól újabb 20-30 százalékos áremelkedésre lehet számítani az építőanyagárakban, ezáltal minden fűtési rendszerhez tartozó anyagár is jelentősen nőni fog.

A Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Értéktőzsde közös tulajdonában lévő KELER az előző hétvégén sikeresen élesítette új értékpapír-kiegyenlítési rendszerét.

A globális tőkepiaci bizonytalanság a BÉT-en is ��reztette a hatását az év tizenegyedik hónapjában – a BUX index októberhez viszonyítva 5 százalékkal csökkent, és 51 465 ponton fejezte be a hónapot. A mérséklődő tendencia a forgalomban is visszaköszönt, a részvénypiac teljes forgalma 333,9 milliárd forint volt, amely napi 15,9 milliárd forintot jelent.

Gyártók és kereskedelmi láncok összefogásával karácsonyi kampány indul annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a hazai áruk vásárlására. A Magyar Termék védjegyhasználók akciójában az érdeklődők dönthetik el, hogy melyik szervezet kapja meg a támogató cégek adományait.

Pandémiával kapcsolatos félelmek, infláció növekedési várakozások és ellátási lánc problémák: néhány indok, melyek miatt idén korábban kezdődhet a felkészülés az ünnepekre – derül ki a Deloitte 2021. évi felméréséből.

A magyarországi szállodák foglaltsága novemberben egy kicsit ugyan visszaesett – ahogy ilyenkor főszezon előtt szokott –, azonban nem estek a 2019. novemberi foglaltsági szintjük alá.

A GKI konjunktúraindexe novemberben enyhe csökkenésnek indult. Az üzleti várakozások tovább emelkedtek, a fogyasztóiak viszont zuhantak. A GKI-nak az EU támogatásával készített felmérése szerint az üzleti várakozások két és fél éves csúcsukon vannak. A fogyasztóiak viszont egyetlen hónapban ritkán látható mértékben estek, aminek következtében tavaszi szintjükre kerültek. A gazdaság minden szereplője áremelkedésre számít.

Az ESG jelentéstétel világa napról napra bonyolultabbá válik, a jelentéstételt körülvevő globális célok, jogszabályok és érdekelt felek (stakeholderek) elvárásai mind hatással vannak annak tartalmára. A Deloitte szakértői összefoglalták, hogyan érdemes belekezdni első ESG jelentésünk elkészítésébe.