A NAV nemrég közzétette a 2022-es vizsgálatairól szóló összefoglalóját. Az évkönyvből az adóhatóság ellenőrzési kapacitását és hatékonyságát alátámasztó statisztikákon túl az elmúlt évre vonatkozó tendenciák is leszűrhetők.
Már csak pár nap van az adóbevallások leadásáig, amit 2017 óta az eSZJA oldalnak köszönhetően pár kattintással megtehetünk, ezzel csökkent a bevallásra fordított idő, és kényelmesebbé vált egy korábban sokak által halogatott feladat.
Az adóhatóság sok esetben elvárja a cégektől üzleti partnereik ellenőrzését. Egy gyors utánajárás elmulasztása akár az áfalevonási jog megtagadását, vagy bírságot is eredményezhet.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az éves ellenőrzési tervében rögzíti azokat a területeket, amelyeket kiemelten fog vizsgálni az adott évben. A 2023-as terv számos megszokott területet tartalmaz, de több újdonság is górcső alá kerül.
Egy magyar KKV sikeresen teljesítette az „A modern könyvelés támogatása mesterséges intelligencia alapú alkalmazásokkal” elnevezésű projektet, melynek során célkitűzésük egy tanuló algoritmust használó, könyvelést támogató rendszer – web-alapú alkalmazás – kifejlesztése volt.
A NAV 2020-as adatai alapján 265 988 magánszemély vallott be tőkejövedelmet (például osztalékból, árfolyamnyereségből, tartós befektetésből származó jövedelmet).
Egyre népszerűbbek napjainkban a vásárlási utalványok, mivel az utalvány birtokosa rugalmasan döntheti el, hogy mikor és mire váltja be, a kereskedők számára pedig kedvező lehetőséget biztosít a forgalmuk és ismertségük növelésére.
Szinte már nem telik el hónap anélkül, hogy az adóhatóság ne tárna fel újabb, az adófizetési kötelezettség szándékos elkerülésére építő, őrző-védő szolgáltatást nyújtó céghálót.