Már mindenki számára elérhető az eÁfa önellenőrzés funkciója

Már mindenki számára elérhető az eÁfa önellenőrzés funkciója

Több újítást is eszközölt a NAV az eÁfa rendszerben. A legfontosabb változás az önellenőrzés elérhetővé tétele, de az M2M kapcsán és a webes felületen is történt finomhangolás.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által létrehozott eÁfa rendszer fejlesztése fontos mérföldkőhöz érkezett. A bevallások önellenőrzésére, javítására, vagy helyesbítésére vonatkozó operáció az előzetes tervekkel összhangban július elejére elkészült, így az eÁfa rendszerben immár önellenőrzési bevallások is beadhatók. Erre mind a webes, mind pedig a gépi kapcsolatú, úgynevezett M2M eÁfa rendszerben egyaránt van lehetőség.

Ez egy jelentős előrelépés az eÁfa rendszer életében, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben sokkal több adózó próbálja ki és használja hosszú távon is az eÁfát. Hiszen az önellenőrzés elérhetővé válásával, most már az áfa bevallás valamennyi formája ÁNYK nyomtatvány nélkül is teljes körűen elkészíthető – emelte ki Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere.

Számos egyéb finomhangolás is történt az eÁfában. Ilyen például az M2M rendszer XML sémájának módosítása, valamint a webes felület tartalmának frissítése is. A változásokról a NAV egy közleményt is közzétett, amelyben arra is felhívja az adózók figyelmét, hogy az M2M rendszer használói számára további kedvezményeket biztosítanak. Ennek keretében nem kell önellenőrzési pótlékot fizetniük azoknak az adózóknak, akik az M2M megoldással nyújtják be az önellenőrzést, feltéve, hogy az önellenőrzés benyújtása legkésőbb a bevallás esedékességétől számított tizenöt napon belül megtörténik.

Szintén jó hír a megbízható minősítésű adózók számára, hogy az M2M eÁfa bevallásukat az esedékességétől számított tizenöt napig csak akkor ellenőrizheti a NAV, ha súlyos szabálytalanságok feltételezhetők.

A felmérések alapján a tényleges használat terén az M2M egyelőre még nem elterjedt, ám ezek a kedvezmények némiképp segíthetik a rendszer terjedését, ami valódi hatékonyságnövelést jelenthet a bevalláskészítés terén azon adózók számára, akik komplexebb tranzakciókkal rendelkeznek – ismertette Suda Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere.

A NAV tájékoztatása alapján a jövőben is várhatók további frissítések az eÁfa kapcsán, hiszen még mindig vannak olyan területek (például a csoportos áfaalanyok), amelyeket nem kezel a rendszer, emiatt érdemes folyamatosan nyomon követni a híreket és aktualitásokat ezzel kapcsolatban, hiszen hamarosan minden adózói kör számára egy hasznos alternatíva lehet a bevalláskészítés során.

Az adóhatóság hétfői közleménye szerint az áfa az egyik legösszetettebb adófajta Magyarországon, amellyel kapcsolatos bevallási kötelezettség teljesítéséhez jelentős segítséget nyújt a NAV eÁFA-szolgáltatása, amit minden vállalkozásnak érdemes megismerni, és használni. Ennek érdekében az eÁFA webes felületének használatához a működést bemutató kézikönyvön kívül videókkal is igyekszik gyakorlati segítséget nyújtani a NAV, amelyek száma folyamatosan bővül.