Az orosz-ukrán háború kitörése óta egyre gyakrabban felmerült az EU-s tagjelölti státusz megadása a két kelet-európai országnak. Ez a lépés azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy a csatlakozás gyors és gördülékeny lesz.
Az euróövezethez tartozó 19 uniós tagállam egyhangúlag támogatja, hogy Horvátország 2023 elején bevezesse az eurót. A kunát 28 év után nyugdíjazzák.
Az Európai Unió Tanácsa olyan irányelvet fogadott el, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy csökkentsék az áfa mértékét az olyan termékek és szolgáltatások esetében is, amelyek összhangban vannak az Unió környezetvédelmi és egészségügyi politikájával.
Két év szünet után május 8-án ismét megrendezésre került Budapesten a hagyományos EU Futás. A 18 év 18 kilométer név alatt zajló futóversenyen a résztvevők egyéniben és váltóban is megküzdhettek a távval és a nyárias idővel.
Legközelebb május végén ül újra tárgyalóasztalhoz a 27 uniós tagállam pénzügyminisztere az OECD globális minimumadó szabályainak uniós bevezetésével kapcsolatban.
Folytatódnak az orosz-ukrán háború miatt hetek óta zajló diplomata-kiutasítások. A Kreml szinte minden kiutasítást viszonoz.
A nemzetközi adózás világában az utóbbi időben a legtöbb figyelem a globális minimumadó körüli fejleményekre szegeződött. Ugyanakkor, ezzel párhuzamosan az Európai Unió a már korábban megkezdett adóelkerülés elleni törekvéseit is igyekszik folytatni.
Az EU rendelkezik a befektetési alapok uniós határokon átnyúló egységes piacának létrehozásához és az uniós polgárok befektetéseinek védelméhez szükséges kerettel. Az Európai Számvevőszék jelentése szerint azonban nem minden célt sikerült elérni.
Az elmúlt években gyakran esett szó Magyarország gazdasági teljesítményéről. A gyors növekedés nem lenne csoda, hiszen az EU nettó támogatások 2010-2020 között a GDP 5 százalékát tették ki. Így is sikerült közelítenünk az uniós átlagot.
2021 decemberében tették közzé az EU irányelvét, amely a nagyobb cégcsoportok pénzügyi és adózási adatainak nyilvánosságra hozataláról rendelkezik.
Az Európai Számvevőszék hétfőn közzétett különjelentése szerint új lendületre van szükség az 5G, vagyis a vezeték nélküli mobilhálózatokra vonatkozó új globális szabvány elterjesztése érdekében.
Az Európai Unió Tanácsa ismét módosította az adózási kérdésekben nem együttműködő országok feketelistáját. Erre azok az országok kerülnek fel, amelyek nem felelnek meg az EU adósztenderdjei alapján az adóelkerülés elleni minimum elvárásoknak.