Európai Unió

Egy időre lekerült az európai pénzügyminiszterek tanácsának napirendjéről a globális minimumadóról szóló vita. Ennek oka, hogy az új adórendszer bevezetése számos akadályba ütközik még, amely szakmai szempontból a részletszabályok hiányából, másrészt pedig a politikai síkon megjelenő nézeteltérésekből fakad.

Az Európai Unió a közelmúltban végén nyilvánosságra hozta irányelvtervezetét, amelynek célja az egyes vállalatcsoportok valós gazdasági tevékenységgel nem rendelkező társaságokból származó adóelőnyeinek megvonása.

Az orosz-ukrán háború kitörése óta egyre gyakrabban felmerült az EU-s tagjelölti státusz megadása a két kelet-európai országnak. Ez a lépés azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy a csatlakozás gyors és gördülékeny lesz.

A nemzetközi adózás világában az utóbbi időben a legtöbb figyelem a globális minimumadó körüli fejleményekre szegeződött. Ugyanakkor, ezzel párhuzamosan az Európai Unió a már korábban megkezdett adóelkerülés elleni törekvéseit is igyekszik folytatni.

Az elmúlt években gyakran esett szó Magyarország gazdasági teljesítményéről. A gyors növekedés nem lenne csoda, hiszen az EU nettó támogatások 2010-2020 között a GDP 5 százalékát tették ki. Így is sikerült közelítenünk az uniós átlagot.