Társadalom

A virtuális világban segít eligazodni a felnőtteknek az UNICEF Magyarország Kiber KRESZ tanfolyama, hogy minél hatékonyabban támogathassák a gyerekeket és fiatalokat az online bántalmazással szemben. Nemzetközi kutatások szerint az elmúlt időszakban mintegy 70 százalékkal gyakrabban fordult elő cyberbullying, mint korábban, fontos tehát szembesülni ezzel az egyre súlyosbodó problémával. A kampány gyakorlati útmutatót is kínál a szülőknek.

Négy hónapon keresztül ingyen betétet és tampont osztanak azoknak a lányoknak és nőknek Bécsben, akik a menstruációs szegénység miatt nem engedhetik meg maguknak ezeket. A „Vörös doboz” nevű kísérleti projekt egyelőre októbertől januárig tart a huszadik kerületben. A cél a segítség mellett az, hogy a menstruációs szegénységről nyíltan lehessen beszélni.

7,8 tonna kutyatáp egy napon belüli adományozásával beírta magát a történelembe a Hungarian Vizsla Inu (HVI) nevű magyar kriptovaluta. A tetemes mennyiségű eleséget a virtuális fizetőeszközzel finanszírozták és 8 menhely kutyusai örülhetnek a finom falatoknak.

Bécs Városa és a Spar áruházlánc közös akciót indított az erőszak áldozatául esett nők megsegítésére. A kasszánál való fizetéskor egy extra blokkon egy segítséget nyújtó weboldal címe, valamint két segélyvonal száma található, melyeket a nap huszonnégy órájában fel lehet hívni. Az akció előreláthatólag néhány hónapig tart majd.

Napjainkban már nem az a jellemző, hogy egy egész életre választunk szakmát. Nem biztos, hogy a tizenévesen megálmodott pálya 10-20 év múlva is vonzó lesz. Gyorsan változó világunkban arra is találunk rengeteg példát, hogy az egykor keresett és jól fizető szakmák mára teljesen eltűntek. De hogyan készülhetünk fel erre? Mit tehetünk azért, hogy biztosítsuk jövőnket és megélhetésünket?

Még tart a nyár, feloldották a legtöbb korlátozást és oltási igazolvánnyal ismét élvezhetjük a szabadságot, mégis sokaknál megmaradt a szorongás, a kilátástalanság érzése, és a kedvtelenség. Bakonyi Panni jógaoktató, művészetterápiás szakember hónapokig tanulmányozta a járvány utáni szorongás okait és elárulta, hogy hogyan lehet hatékonyan túljutni rajtuk.

Bár az Olimpia imdzse, társadalmi elismertsége szilárd, a világ lakosságát megosztja a játékok megrendezésének kérdése az Ipsos legújabb felmérése alapján. A világeseményt egyik legerősebben ellenző nemzet éppen a házigazda Japán, míg öt magyarból mindössze kettő van a megrendezés mellett, ami megfelel a globális átlagnak. A legjobban várt olimpiai számok globális sorrendje jelentősen eltér a magyarok preferenciáitól.

Közösen lép fel az elektromos eredetű lakástüzek, gázrobbanások és szén-monoxid-mérgezések ellen a katasztrófavédelem és az E.ON. A bekövetkezett esetek hatékony kezelése érdekében közös gyakorlatokat tartanak, továbbá az E.ON húszmillió forintos támogatásával több megelőzési program folytatódik vagy indul útjára, köztük például egy gyerekeknek szóló mobilapplikáció fejlesztése. Az összefogással a két szervezet célja biztonságosabbá tenni az otthonokat.

Egy 70 kutató és 21 ország bevonásával készített nemzetközi tanulmány szerint 4 százalékkal csökkent az öngyilkosságok aránya a pandémia első szakaszában. A kutatásban a Bécsi Orvosi Egyetem, a MedUni Wien szakértői is részt vettek. Az osztrák trend megfelel a nemzetközi eredményeknek, a csökkenés nagyrészt a szociális intézkedéseknek köszönhető.

Március 21-én a Down-szindrómára figyel a világ – ez a nap a fogyatékossággal élők életére, az elfogadásra és nem mellesleg a bennük rejlő lehetőségekre hívja fel a figyelmet. Az akadályok átlépésére, a korlátok ledöntésére fókuszál az InStyle magazin márciusi száma is, amelynek történelmi címlapján - hazánkban először - egy önálló, felnőtt Down-szindrómás nő, Szalay Anna Lilla aktivista szerepel.

Szlovákiában hétfőn megkezdődött a népszámlálás. Az ország történetében először valósul meg a lakosok összeírása kizárólag elektronikus formában, illetve először kombinálják a már meglévő adatokat a lakosoktól begyűjtött adatokkal. Az elektronikus népszámlálási ívek március 31-ig tölthetők ki. Az asszisztens segítségével történő népszámlálásra április és október között kerül sor. Erről a Szlovák Statisztikai Hivatal tájékoztatott a scitanie.sk weboldalon.

A felvidéki Impulzus Társulás Ifjúságszociológiai projektjén belül kérdőíves felmérést hirdetett a TéKa (Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulása) és a Diákhálózat társszervezésében. A projekt egy online kérdőívre épül, mely a szlovákiai magyar fiatalokat, jellemzően egyetemistákat hivatott kutatni.