Közlekedés

Az otthoni munkavégzés és a digitális oktatás bevezetésével jelentősen átalakultak az utazási szokások. Az alkalomszerű utazásokhoz is kiváló alternatíva lehet a közösségi közlekedés használata, a Budapesti Közlekedési Központ ehhez ajánl néhány jegyfajtát.

A BKK és a Fővárosi Önkormányzat február 25-én online konferencia keretében szakmai párbeszédre invitálta a hazai közlekedési szakembereket. Az eseményen a közlekedésfejlesztési szakma képviselői a Főváros tervezett Aktív és mikromobilátási stratégiájának elemeit ismerhették meg, amely azt vizionálja, hogy 2030-ban Budapest olyan élhető város legyen, ahol egy 8 éves gyermek és egy 80 éves is bárhová biztonságosan eljuthat gyalogosan, kerékpárral vagy más mikromobilitási eszközzel.

Gőzerővel zajlik az új Mol Bubi biciklik összeszerelése a Csepel Zrt. üzemében, és hamarosan a nagyközönség is találkozhat a modern kerékpárokkal a fővárosban. Az idén megújuló, fenntartható közbringarendszerhez 1200 kerékpárt szerelnek össze Csepelen, amelyeknek március 1-től kezdődik a tesztelése.

Miközben a koronavírus-járvány hatására az újautó-eladások száma 2020-ban drasztikusan csökkent Európában, az elektromos autók piacán dinamikus volt a növekedés, és ez a tendencia várhatóan az idén is megmarad. 2020 év végére Magyarországon a zöldrendszámos autók közül a tisztán elektromos autók száma meghaladta a 12 és fél ezret, január végére pedig már a 13 ezret is.

Az INTER Traction Electrics Kft-vel és a BM HEROS Zrt-vel kötött megállapodást a MÁV a napokban. Ennek célja, hogy az abban résztvevők kiaknázzák a digitalizációban és az automatizálásban rejlő előnyöket, kihasználják a szinergiákat. A jövőben további hasonló együttműködések megkötését is tervezi a MÁV.

Hét év után megfiatalodik a Mol Bubi jól ismert logója, és frissül a közbringa-rendszer arculata is. Budapest közbringa-szolgáltatásának új emblémája az eddig elért eredményeket és a leendő sikereket egyszerre szimbolizálja. Idén tavaszra a logó mellett a komplett szolgáltatás is megújul.

Bemutatták az új Mol Bubi biciklik prototípusát egy közös gyárlátogatás alkalmával a Csepel Zrt. üzemében. Idén tavaszra a kerékpárok mellett a komplett szolgáltatás is megújul, pár hónap múlva egy modernebb, fenntartható közbringarendszert használhatnak a fővárosban közlekedők.

Több mint hat éve, 2014 októbere óta szolgálja a fővárosi közösség közlekedést használókat a FUTÁR. Az elmúlt években nagyon megkedvelték az utasok a XXI. századi rendszert, ezt bizonyítja az is, hogy idén januárban 1,2 milliónál is több utazást terveztek meg az alkalmazással, és koronavírus-járvány alatt is közel félmillióan használják aktívan a különböző felületeteket, köztük az okostelefonos applikációt.

Az általános iskolás diákoknak jelenleg is nap mint nap iskolába kell utazniuk, ugyanakkor a koronavírus-járvány miatt kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az egészségügyi előírások betartására. Az utazási költségek csökkentésére és a megfertőződés elkerülésére egyértelműen a BKK szemeszterre szóló bérlete az egyik legjobb megoldás.

A Budapesten élők nagy fegyelemmel tartják be a november óta életben levő kijárási tilalom rendelkezéseit, ezért 20 óra után jellemzően csak a dolgozni indulók vagy a munkából hazaérkezők utaznak közösségi közlekedéssel. Ilyenkor általában tíznél kevesebben utaznak még a legforgalmasabb vonalakon közlekedő járműveken is, de üresen közlekedő autóbuszokba sem nehéz belefutni Budapest külsőbb területein.

Szorosabbra fűzi együttműködését a BKK a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség Egyesülettel (MATESZE) annak érdekében, hogy a segítő kutyákkal közlekedők a jövőben még problémamentesebben vehessék igénybe a budapesti közösségi közlekedést. Fontos, hogy a Budapesti Közlekedési Központ munkatársai és a járművezetők mellett az utasok is figyeljenek azokra, akik segítő kutyákkal használják a BKK járatait.

A Wizz Air bejelentette COVID-19 biztosítási fedezetét, amely ezentúl az utasbiztosítási csomag részét képezi. Az utazni vágyók a wizzair.com oldalon vásárolhatják meg a légitársaság és partnere, a Chubb biztosító társaság által nyújtott biztosítást.

A zsebtolvajlás elleni kampány és a buszsávok ellenőrzése után folytatódik a BRFK és a BKK közös akciósorozata. Az együttműködés célja, hogy a fővárosiak biztonságosan használhassák a közösségi közlekedés járatait.