A héten elstartolt a Budapesti Értéktőzsde ESG pilot tanácsadási programja, amelynek fő célkitűzése a hazai középvállalati szektor támogatása a fenntarthatósághoz vezető úton.
Miután a 2022-es pénzügyi év lezárult, a vállalatok többsége nekiállt számos kapcsolódó dokumentum elkészítésének, és ezek között a fenntarthatósági jelentések is egyre több cégnél sorra kerülnek.
Immár hetedszer készítette el a Szolgáltató Szervezetek Kockázatkezeléséről szóló felmérését a Deloitte. A szakértők szerint a terület komoly átalakuláson megy keresztül, mivel a koronavírus-járvány és a jelenleg is zajló háború rávilágított a beszállítói láncok gyengeségeire.
A környezettudatos működés a gazdasági élet szereplői számára is egyre fontosabb szempont. A nagy multinacionális cégek körében egyre népszerűbb az ESG szempontok szerint való működés, mikor a cégek a profitmaximalizáláson túlnyúló szempontokat is figyelembe vesznek működésük során.
Az ESG befektetések népszerűsége napjainkban rohamtempóban emelkedik, ezzel párhuzamosan egyre nagyobb hangsúly van a kockázati tényezők módszeres értékelésén is.
Miközben az egészségügyi szektor figyelmét továbbra is egy történelmi jelentőségű világjárvány uralja, exponenciálisan fejlődik az orvostudomány, és robbanásszerűen terjednek az adatalapú, digitális technológiák.
Az ESG gyökerestül átformálja az üzleti világot: egyre több vállalat felé elvárás, hogy jelentsen a fenntarthatósági tevékenységéről, illetve a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási teljesítményéről. Az ESG értékelést végző szolgáltatók száma folyamatosan nő, miközben sokféleségük miatt szinte lehetetlen összevetni a jelentéseiket.
Pandémia, munkaerőhiány, inflációs csúcsok és árfolyamhatások, energia és alapanyag drágulás, kibertámadások, háború és geopolitikai kockázatok. Az a szervezet, amelyik nem számol a kockázatokkal, komoly problémákkal találhatja szemben magát.
Ösztönzésre és támogatásra szorulnak a piac szereplői ahhoz, hogy fenntartható beruházásokba áramoltassák a tőkét. A célirányos mozgósítás nélkül ugyanis veszélybe kerülhetnek az EU 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési céljai.
A Deloitte Magyarország 21. alkalommal hirdette meg a Zöld Béka Díjat, amely a nem pénzügyi jelentések készítése terén kiemelkedő teljesítményt nyújtó vállalatok elismerésére szolgál.
Mi a közös abban, hogy a magyar feldolgozócégek a hazai szén-dioxid kibocsátás 30 százalékát adják, vagy hogy a vállalkozások több, mint felében nincs női vezető, és hogy a cégek 28 százaléka még az 5 éves kort sem éli meg?
A Budapest Airport Zrt. megkötötte az első ESG-alapú, azaz környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontból egyaránt felelős finanszírozási megállapodását, amely nem csupán a régióban, de Európában is egyedülálló a repülőterek között.
A környezeti, társadalmi és vállalatirányítási tényezők egyre inkább meghatározzák a stratégiákat, és mára befektetők egyik legfontosabb szempontjává váltak.
Az ESG jelentéstétel világa napról napra bonyolultabbá válik, a jelentéstételt körülvevő globális célok, jogszabályok és érdekelt felek (stakeholderek) elvárásai mind hatással vannak annak tartalmára. A Deloitte szakértői összefoglalták, hogyan érdemes belekezdni első ESG jelentésünk elkészítésébe.