Gazdaság

Az elmúlt években gyakran esett szó Magyarország gazdasági teljesítményéről. A gyors növekedés nem lenne csoda, hiszen az EU nettó támogatások 2010-2020 között a GDP 5 százalékát tették ki. Így is sikerült közelítenünk az uniós átlagot.

A mikro-, kis- és középvállalkozások a 2022-es adóévben is jogosultak arra a helyi iparűzésiadó-kedvezményre, amely 1 százalékban maximalizálja a helyi iparűzési adó mértékét.

Egyre nagyobb hangsúlyt kap a fogyasztóvédelem európai szinten: az Omnibusz Irányelv célja a meglévő szabályok korszerűsítése és az uniós fogyasztóvédelmi jog kiigazítása. Az irányelvhez kapcsolódó magyar szabályok 2022 májusában lépnek hatályba.

A Kormány elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal javaslatát a COVID-19 gyorstesztek kiskereskedelmi árversenyének élénkítésére, így engedélyezte az antigén gyorstesztek árusítását a kiskereskedelmi láncoknál, a drogériáknál és a benzinkutaknál.

Érdekes helyzet állt elő a gyártóiparban a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság miatt. Bár a gazdasági optimizmus keresleti növekedést eredményezett, a szektornak mégis sok kihívással kell megküzdenie.

Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Minél több árut és szolgáltatást tud megvásárolni a lakosság, annál több kiskereskedelmi egység, étterem, szórakozóhely lesz helyben, és egyre több kulturális, egészségügyi, oktatási és egyéb szolgáltatót tud fenntartani egy-egy település.

Az iparágat átalakító trendek együttes hatására a járvány felgyorsította a bankszektor fejlődését. A Covid-19 járvány proaktívabbá tette a bankokat, fokozta alkalmazkodásukat és felgyorsította az innovációt

Óvatos évkezdés jellemezte a nemzetközi piacokat, de az ingadozó hangulat dacára a BUX index stabilan 50 ezer pont feletti napi záróértékeket tartva végül 53 442 ponton zárta a hónapot.

Egyre népszerűbbek napjainkban a vásárlási utalványok, mivel az utalvány birtokosa rugalmasan döntheti el, hogy mikor és mire váltja be, a kereskedők számára pedig kedvező lehetőséget biztosít a forgalmuk és ismertségük növelésére.

Újabb izgalmas fejlemények láttak napvilágot a nemzetközi adózás terén. Az OECD nyilvánosságra hozta modellszabályait a globális minimumadóról, és az EU is kiadta irányelv-tervezetét a minimumadó EU-n belüli implementációjáról.