Adózás

Habár az elmúlt időszakban a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hírek a háttérbe szorultak, az aktuális gazdasági előrejelzések további fejtörést okozhatnak a munkáltatóknak és a munkavállalóknak egyaránt.

December első felében jelent meg a kormányrendelet (496/2022. (XII. 7.)), amely módosította a nyár folyamán bevezetett, extraprofitadókról szóló rendeletet, és két fontos módosítást tartalmazott, amely hatással van az energiaszektorban működő cégekre.

Egy időre lekerült az európai pénzügyminiszterek tanácsának napirendjéről a globális minimumadóról szóló vita. Ennek oka, hogy az új adórendszer bevezetése számos akadályba ütközik még, amely szakmai szempontból a részletszabályok hiányából, másrészt pedig a politikai síkon megjelenő nézeteltérésekből fakad.

A naptári évnek megfelelő üzleti évet alkalmazó adózók 2022. november 1. és 20. között adhatják be kérelmüket ahhoz, hogy csoportos társasági adóalanyiságot létesítsenek. A határidő betartására különös figyelmet ajánlott fordítani annak jogvesztő jellege miatt.

Az Európai Unió a közelmúltban végén nyilvánosságra hozta irányelvtervezetét, amelynek célja az egyes vállalatcsoportok valós gazdasági tevékenységgel nem rendelkező társaságokból származó adóelőnyeinek megvonása.

A kisadózó vállalkozások tételes adója, azaz a kata esetében történt változások számos érintett vállalkozót sarkallnak arra, hogy átgondolják működésüket, és azt, miként lehetne úgy folytatni a tevékenységüket, hogy a változás az életminőségüket ne, vagy csakis pozitív irányban befolyásolja.

Már most el kell kezdeniük a cégeknek felkészülni a karbonadóra, ami 2027-től válik kötelezővé. A feladat sürgető, hiszen azok, akik elodázzák, akár a mai költségek többszörösével is számolhatnak.

A magyar piacon elérhető számos ösztönző hatására az utóbbi időben hazánkban is megfigyelhető az elektromos járművek elterjedése. Ilyenek lehetnek az egyes adókedvezmények, adómentességek, vagy az elektromos járművek vásárlásához biztosított vissza nem térítendő támogatások.