Ukrajnai háború

A koronavírus-járvány nagyobb hullámainak lecsengése után 2022 elején a közép-európai ingatlanpiac a fellendülés jeleit mutatta, azonban az orosz-ukrán háború jelentősen megváltoztatta az ingatlanpiaci hangulatot is a régiónkban.

Az orosz-ukrán háború kitörése óta egyre gyakrabban felmerült az EU-s tagjelölti státusz megadása a két kelet-európai országnak. Ez a lépés azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy a csatlakozás gyors és gördülékeny lesz.

A Wizz Air bejelentette, hogy a Choose Love, a The Shapiro Foundation, a The Steve Morgan Foundation és az USPUK nonprofit alapítvánnyal együttműködve 10000 ingyen repülőjegyet ajánlanak fel az Ukrajnából menekülők számára.

Az orosz-ukrán háború jócskán megnehezíti az ingatlanirodák -és értékesítők dolgát, ugyanis mind az ukrán menekülők, mind az orosz vevők nagyobb biztonsági kockázatot jelentenek, mint korábban. Aki elmulasztja a vevő vagy bérlő átvilágítását, arra büntetés várhat.

Az orosz-ukrán háború az ingatlanpiacot is bizonytalan helyzetbe hozta, a februári helyzethez képest márciusban közel 30 százalékkal csökkent az érdeklődés az eladó használt ingatlanok iránt Magyarországon.

Összesen már több mint 4 millióan menekültek el Ukrajnából a háború elől, közülük Magyarországra eddig közel 400 ezren érkeztek a kormány által közölt adatok szerint. Az eddigi tapasztalatok alapján a hazánkba érkezők többsége átmeneti jelleggel marad az országban és jellemzően további célállomásokra utazik tovább, azonban vannak, akik közép- vagy még hosszabb távra terveznek, és akár Magyarországon kezdnének új életet.

Jelentős mértékben írja át Európa és az egész világ energiával összefüggő elképzeléseit az ukrajnai háború. Miközben nehezebben elérhetővé teszi a kontinens 2050-re kitűzött klímasemlegességét, minden olyan energiaformának javítja az esélyeit, amely hozzájárul Európa minél magasabb fokú önellátásához.