A 2022-es népszámlálás lezárulta után alig 10 hónappal már a végleges adatokat is ismertetette a Központi Statisztikai Hivatal. A teljeskörű digitalizációnak köszönhetően az adatgyűjtés és az eredményközlés közötti idő nagyban lerövidült.
Átrajzolták a korábbi évtizedek költözési térképét a legfrissebb népszámlálási adatok. A nagyvárosok lakosságának csökkenésével párhuzamosan az agglomerációs településeké jellemzően nőtt alig több mint egy évtized alatt.
A tavalyi népszámlálás adatai szerint hazánk népessége 9 millió 604 ezer fő. A nagyvárosok népessége általánosságban csökkent, vonzáskörzetüké azonban jellemzően gyarapodott. Emelkedett a lakások száma és mérete is, azonban egy lakásra kevesebb lakó jut.
A jelenleg is zajló érettségik után hamarosan jönnek a felvételi eredmények. Mivel idén nagyjából 80 ezren jelentkeztek valamelyik felsőoktatási intézmény nappali tagozatos képzésébe, így nyár végén több tízezren kereshetnek majd albérletet.
Lassult a drágulás üteme a magyarországi albérletpiacon márciusban. Budapesten azonban az átlagos bérleti díj április végén meghaladta a kétszázezer forintot.
Győr lett hazánk leginnovatívabb megyei jogú városa a Központi Statisztikai Hivatal kiadásában megjelent friss tanulmány alapján. Ebben fontos szerepet játszik, hogy a helyi Széchenyi István Egyetem szervesen összefonódott a kisalföldi megyeszékhely gazdaságával, egyúttal katalizátora is a szellemi életnek.
A héten közölte a 2022. évi népszámlálás előzetes eredményeit a Központi Statisztikai Hivatal. 2022. október 1-jén, a népszámlálás eszmei időpontjában hazánk népessége 9 millió 604 ezer fő volt, a lakások száma pedig 4 millió 593 ezer.
Felemás képet mutat a hazai albérletpiac. Országosan a lakbérek augusztusban 24,8 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Azonban az infláció hatását is figyelembe véve, azaz reálértéken az albérletárak továbbra is a járvány előtti szinten vannak.
A tízévente megrendezendő népszámlálást a koronavírus-járvány miatt a tervezettnél egy évvel később tartják meg. Online kitöltésre, és személyes lekérdezésre egyaránt lesz lehetőség.
Egymás után két hónapban is csökkent az építőipari termelés volumene, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen. A csökkenő termelés mellett a KATA szabályozás szigorításának kilátásba helyezése 40 százalékkal csökkentette az új egyéni vállalkozók piacra lépését a szektorban.
Február 27-én Budapesten, a Központi Statisztikai Hivatal dísztermében került megrendezésre az „Okos városok és területi statisztika” konferencia, amely a KSH, a Magyar Statisztikai Társaság, a Területi Statisztika folyóirat és az MTA Regionális Tudományi Bizottság közös szervezésében valósult meg.