Gazdaság

Tovább robogott az európai lakáspiac a világjárvány alatt: a Deloitte Property Index felmérésében vizsgált 24 főváros közül 2020-ban csupán az olasz fővárosban csökkentek az új építésű lakások árai, és ismét Párizs lett a legdrágább európai főváros. A visegrádi országok közül a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban lakást bérelni.

Fél évnyi, folyamatos emelkedés után a GKI konjunktúraindexe júliusban elérte 2019 végi szintjét. Az áprilisi, példátlanul nagy emelkedés után azonban az elmúlt hónapokban már csak kismértékű volt a javulás. A GKI-nak az EU támogatásával készített felmérése szerint az üzleti várakozások a júniusi megtorpanás után ismét emelkedtek, a fogyasztóiak viszont kissé romlottak, bár így is májusi szintjük fölött maradtak.

Érdekes kettősséget mutatnak a Magyar Nemzeti Bank kötelező gépjármű felelősségbiztosítási (kgfb) adatai a pandémiás, 2020-as évről. A koronavírus járvány hatásaként többen használtak gépjárművet Magyarországon: tavaly 5,777 millió autó volt biztosítva hazánkban, ez öt százalékot meghaladó növekedést jelent a 2019 végéhez képest.

Alaposan felpörgette az építőipart az utóbbi idők egyik legnagyobb volumenű lakásfelújítási támogatási programja. A 2021. január 1-jével startolt otthonfelújítási támogatással együtt a lakásfelújítási szakmunkákhoz kapcsolódó számlázási kérdések is előtérbe kerültek.

Újra pályázhatnak a Technology Fast 50 díjra a gyorsan fejlődő technológiai cégek: a Deloitte már 22. éve hirdeti meg közép-európai versenyét, amely a technológiai iparág leggyorsabban növekvő vállalatait rangsorolja. Mind a már befutott, mind a feltörekvő technológiai vállalatoknak platformot biztosít arra, hogy szélesebb körben bemutathassák innovatív megoldásaikat.

Ötletpályázatot indított a Nagykörút jövőjéről a Fővárosi Önkormányzat. A kezdeményezés során olyan javaslatokat várnak, amelyekkel egy rendezettebb, élhetőbb belvárosi körút születhet, és Budapest egyik legfontosabb útvonala visszanyerheti korábbi vonzerejét és presztízsét. A pályázatra 2021. augusztus 3-ig várják a javaslatokat.

A 2020-as év megmutatta, hogy a vállalatok sikeres működéséhez elengedhetetlen az ellátási láncok megfelelő menedzsmentje, a teljes ellátási lánc láthatóságának elősegítése a nyersanyag-beszerzéstől a szállításon és a gyártáson át a megrendelések teljesítésével bezárólag. A folyamatot nagymértékben segítheti egy felhőalapú ERP rendszer bevezetése, amely az ellátási lánc valós idejű monitorozását teszi lehetővé.

Az elmúlt években egyre fontosabb trenddé vált a fogyasztói társadalom számára a gyártók környezetbarát működése, a vásárolt termékek környezetre gyakorolt hatása, valamint a fenntarthatósági és környezettudatossági jelzők használata egy termék vagy szolgáltatás kapcsán. De milyen fogyasztóvédelmi követelményeknek kell megfelelniük a zöld reklámoknak? Milyen úgynevezett zöld állításokat használhatnak a vállalkozások a kommunikációjuk során?

Az egymáshoz közel fekvő, hasonló adottságú országok gazdasági teljesítménye közötti különbségek sokat elárulhatnak egy adott ország gazdaságpolitikájának sikerességéről, illetve hiányosságairól. Románia az elmúlt évtizedben többször is az EU egyik leggyorsabb ütemben bővülő gazdasága volt , míg Magyarország (2018 kivételével) általában a középmezőnyben szerepelt.

A járvány nem csökkentette a megtakarítással rendelkezők számát, sőt, megnőtt az arányuk éppúgy, mint az átlagosan félretett összeg – derült ki a Budapest Alapkezelő legfrissebb reprezentatív kutatásából. Akik havonta rendszeresen félretesznek, azoknak 40 százaléka havi 50 ezer forintnál is többet takarít meg, és a kutatásban résztvevők 16 százalékának nőttek a megtakarításai az elmúlt több mint egy évben.

Turbulens időszaknak tekinthető a 2021-es év a nemzetközi adózás területén. Június elején a világ hét vezető ipari hatalma (G7) pénzügyminisztereinek találkozóján megállapodás született egy minimum 15 százalékos globális társasági minimumadó támogatásáról. Ezt követően az OECD július 1-én közleményt adott ki, miszerint a 139 tagot számláló közösség döntő többsége csatlakozott a nemzetközi adóreform keretét létrehozó megállapodásához.

Az elemzők 4,8 százalékos várakozását messze meghaladó mértékben, 5,3 százalékra ugrott az infláció júniusban. Az okok között a hónapban komoly mértékben gyengülő forint és – részben emiatt – megugró üzemanyagárak és a dohánytermékek jövedéki adójának emelkedése mellett ott találjuk a koronavírus járvány harmadik szakaszát követő enyhítések hatását is.

A lakásfelújításra kért lakáshitelek az utóbbi években 2-4 százalékos részesedéssel rendelkeztek, aztán jött az idei év, és meglódult ez a szegmens. Májusban már az új lakáshitel-szerződések 11 százalékát adták a lakásfelújítási célra felvett kölcsönök, amiben főszerepet játszik a gyermekes háztartások számára elindított otthonfelújítási program keretében elérhető állami kamattámogatású hitelkonstrukció.

Minden jel arra mutat, hogy idén nyáron erős lesz a belföldi idegenforgalmi szezon, a Magyar Turisztikai Ügynökség néhány héttel ezelőtt közölt adatai szerint május eleje óta több mint 40 százalékkal emelkedett a nyári hónapokra beérkezett előfoglalások száma. A jelenleg éppen csillapodó járványhelyzet azonban továbbra is okozhat meglepetéseket az utazások során, de érdemes felkészülni a tipikus vakációs megbetegedésekre és sportbalesetekre, vagy éppen a közúti koccanásokra is.

Bár az Magyar Nemzeti Bank NHP Hajrá hitelprogramjának kerete kimerült, a vállalkozások a korábbi MFB és EXIM termékeket, így a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt továbbra is igényelni tudják. A hónap elejétől pedig elérhető a Széchenyi Kártya Program új hitelcsomagja a Széchenyi Kártya GO!, amely még az NHP feltételeinél is kedvezőbb lehetőséget kínál a vállalkozásoknak.

Speciális technológiával készült, különleges tűzfalfestmény díszíti a budapesti Dob utcát a Converse City Forests kampányának köszönhetően. Az egyedi alkotás nem csak arra bíztat, hogy ne féljünk túllépni saját korlátainkon, és merjünk többek lenni, de önmaga is sokkal több, mint egy egyszerű falfestmény.