Gazdaság

A háztartások döntő többsége szerint a rezsicsökkentés szabályainak megváltozása érinteni fogja saját anyagi helyzetüket. Főleg a családi házak és a 100 négyzetméter feletti ingatlanokban élők, a kisvárosi és községi lakosok, valamint a gyereket nevelő családok tartanak ettől.

Miközben az országok versenyképességét befolyásoló tényezők között ma már kritikus helyen szerepel a gazdaság és társadalom digitális fejlettsége, a 2022. évi DESI (Digital Economy and Society Index) mutató alapján Magyarország mindössze a 22. helyen áll a 27 EU-tagállam között.

A GKI konjunktúraindexe júliusban több mint egyéves, tavaly március óta nem látott mélypontjára esett. A felmérés szerint ez év hetedik hónapjában a cégek és a lakosság pesszimizmusa hasonló mértékben erősödött.

Hónapok óta mélyrepülés tapasztalható a kriptopiacon, ami annak fényében, hogy jelenleg a világ gazdasági helyzete sem a legjobb – háború, ellátási nehézségek, tőzsdei zuhanások – egyáltalán nem meglepő.

A pandémia, a klímaváltozás és az élelmiszerárak emelkedése miatt egyre népszerűbb az önellátás Bécsben. Az osztrák főváros lakóinak 30-35 százaléka termeszt valamilyen zöldséget vagy fűszernövényt az erkélyén. A haladó kerttulajdonosok pedig kaszára cserélik a fűnyírót.

A rezsicsökkentés részleges kivezetésével a lakosság egy része is szembesül a globális energiaárak több mint egy éve tartó számottevő emelkedésével. Az áram drágulásának következtében sokaknak opció lehet egy napelemes rendszer kiépítése.

Az energia-veszélyhelyzet miatt az átlagfogyasztás felett piaci árat kell fizetni az áramért és gázért, amit hatással lesz a piacra. A jövőben megnövekedhet a kereslet az alacsony fenntartási költségű lakások iránt, és felért��kelődhetnek a korszerű, energiatakarékos ingatlanok.