A nyár több fontos és kellemetlen bejelentése között valószínűleg első helyen szerepelt a rezsicsökkentés módosítása, az energiaárak robbanásszerű változása, amely nagyon sok háztartást és családot érint érzékenyen.
Két téma foglalkoztatja most napi szinten a magyar lakosságot, az üzemanyag elérhetőség és a rezsiváltozás, mindkettő jelentős hatással van az ingatlanpiacra.
A rezsicsökkentés részleges kivezetésével a lakosság egy része is szembesül a globális energiaárak több mint egy éve tartó számottevő emelkedésével. Az áram drágulásának következtében sokaknak opció lehet egy napelemes rendszer kiépítése.
Az energia-veszélyhelyzet miatt az átlagfogyasztás felett piaci árat kell fizetni az áramért és gázért, amit hatással lesz a piacra. A jövőben megnövekedhet a kereslet az alacsony fenntartási költségű lakások iránt, és felért��kelődhetnek a korszerű, energiatakarékos ingatlanok.
Több mint 190 ezer bécsi háztartás már meg is kapta a korábban megígért 200 eurós rezsitámogatást. Az egyszeri hozzájárulást automatikusan utalták a legszegényebbeknek. A gyermeküket egyedül nevelők plusz 100 eurót kapnak.
Az infláció és az elszabaduló energiaárak Bécs lakosságát sem kerülik el. Ezért Michael Ludwig, Bécs polgármestere "Bécs Energiabónusz '22" néven újabb segélycsomagot jelentett be. Az összesen 650 ezer háztartást és ezzel több mint egy millió lakost érintő könnyítés nemcsak a rászorulókat segíti ki, hanem a középosztály növekvő anyagi terheit is kompenzálja.
A múlt hét végén sikeresen elindult a tágabb közép-európai (Core) régió villamosenergia-piacainak egységes másnapi időtávú, áramlásalapú kapacitásszámítás melletti piac-összekapcsolása.
Az év első negyedévében tovább nőtt a háztartási méretű kiserőművek beépített kapacitása és darabszáma, azonban a növekedés mértéke némileg megtorpant az előző negyedévekhez képest.
A Wien Energie simmeringi erőművének csapata nemrég egy igazán különleges új kollégával bővült. Ő Energy Dog, a robotkutya – az első olyan típusú robot Európában, amely egy erőmű napi üzemeltetése során teljesít rendszeres szolgálatot.
Az elkövetkező öt évben egymilliárd eurót fektet be különböző projektekbe Bécs energiaszolgáltatója, a Wien Energie, hogy függetlenné válhasson a földgáztól. Földhőben, hőszivattyúkban, nap- és szélenergiában látják a jövőt.
Az európai földgáztárolók kötelező feltöltésének költségeit úgy kell megosztani, hogy egyensúlyba kerüljenek a belföldön, illetve a más országban tároltató tagállamokra eső terhek – jelentette ki Ságvári Pál, a MEKH nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese.
Immár az MVM Csoport látja el a teljes hazai földgáz- és villamosenergia-szolgáltatásban érintett, főként lakossági ügyfélkört. Az MVM február végén kötött megállapodást az E.ON Áramszolgáltató Kft. megvásárlásáról.
Jelentős mértékben írja át Európa és az egész világ energiával összefüggő elképzeléseit az ukrajnai háború. Miközben nehezebben elérhetővé teszi a kontinens 2050-re kitűzött klímasemlegességét, minden olyan energiaformának javítja az esélyeit, amely hozzájárul Európa minél magasabb fokú önellátásához.
A tárolókban a lakosság biztonságos ellátása érdekében kötelezően elhelyezendő földgázkészlet mennyiségét a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) határozza meg.
Az osztrák főváros is egyike annak a hét európai városnak, amely 2050-re karbonsemlegessé szeretné tenni a távfűtési és -hűtési rendszerét, hogy ezzel is közelebb kerülhessen klímavédelmi vállalásainak megvalósításához.