Az EU tagállamainak sikerült egyhangú megállapodásra jutniuk a december 12-i ülésen a globális minimumadóról, ennek következtében az unióban működő multinacionális cégek számára új időszámítás kezdődik az adózás terén.
Egy időre lekerült az európai pénzügyminiszterek tanácsának napirendjéről a globális minimumadóról szóló vita. Ennek oka, hogy az új adórendszer bevezetése számos akadályba ütközik még, amely szakmai szempontból a részletszabályok hiányából, másrészt pedig a politikai síkon megjelenő nézeteltérésekből fakad.
Az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának („ECOFIN”) 2022. június 17-én tartott ülésén az egyik napirendi pont a globális minimumadó szabályainak uniós bevezetése volt, azonban erről nem született megállapodás, mivel Magyarország úgy döntött, hogy nem támogatja a javaslatot.
Legközelebb május végén ül újra tárgyalóasztalhoz a 27 uniós tagállam pénzügyminisztere az OECD globális minimumadó szabályainak uniós bevezetésével kapcsolatban.
Az Európai Unió Tanácsának 2022. március 15-én tartott ülésén a fő téma a globális minimumadó szabályainak uniós bevezetése volt, amelyről a 27 tagállam pénzügyminiszterei ez alkalommal sem tudtak egyhangúlag megállapodni.
2022. március 14-én publikálta a globális minimumadó végleges modellszabályaihoz kapcsolódó kommentárt az OECD. A kommentár a 2021. december 20-án nyilvánosságra hozott modellszabályok értelmezését és alkalmazását hivatott segíteni.
Újabb izgalmas fejlemények láttak napvilágot a nemzetközi adózás terén. Az OECD nyilvánosságra hozta modellszabályait a globális minimumadóról, és az EU is kiadta irányelv-tervezetét a minimumadó EU-n belüli implementációjáról.
December 20-án publikálta a végleges modell szabályait a globális társasági minimumadó kapcsán az OECD. A modell szabályok több, mint 135 ország konszenzusa alapján születtek meg, és egy globálisan összehangolt társasági adórendszer alapjait teremtik meg, a korábban kiadott javaslatok véglegesítésével.
Történelmi megállapodás született június 5-én a világ hét vezető ipari hatalma pénzügyminisztereinek találkozóján, miszerint a G7 országok támogatják egy 15 százalékos globális társasági minimumadó létrehozását. A kezdeményezés célja, hogy a multinacionális vállalatok ne legyenek érdekeltek abban, hogy nyereségüket − és adófizetési kötelezettségüket − alacsony adókulcsú országokba helyezzék át azon országokból, ahol a profitjukat ténylegesen megtermelték.