Covid-19

A koronavírus-járvány negyedik hulláma során ismét kulcskérdéssé vált, hogy ki és mikor veszi észre magán a Covid-19 tüneteit, és mikor tudja diagnosztizálni azt. Szakértők szerint ennek az egyik leggyorsabb módja az, ha mindenki a patikákban kapható gyorsteszttel bizonyosodik meg arról, hogy érintett-e. Ha ma valaki legális forgalmazótól vásárol, már az otthonában is 95-97 százalékos pontossággal meg tud bizonyosodni arról, hogy kockázatos-e meglátogatnia a szüleit, vagy bemehet-e dolgozni.

Egy bécsi tanulmány szerint minden igazoltan koronavírusos gyerekre és fiatalra jut egy további, a tudtán kívül fertőzött vagy a fertőzésen már átesett 6-20 éves. Vagyis az osztrák fővárosban körülbelül kétszer annyi gyerek esett már át koronavírus-fertőzésen, mint eddig gondolták. Ez az eredmény is alátámasztja, mennyire fontos a gyerekek tesztelése és oltása a járvány megállításához.

Az egyre romló országos fertőzöttségi adatok miatt újabb szigorításokat jelentettek be az osztrák fővárosban. Jövő héttől már csak oltottak és gyógyultak mehetnek például étterembe vagy vehetnek részt 25 fősnél nagyobb rendezvényeken. A járvány elleni harc fontos lépéseként lehetővé teszik az 5-12 évesek koronavírus elleni oltását is.

Kevés hazai szektor mondhatja el magáról, hogy a koronavírus járvány nem hatott valamiképpen negatívan gazdasági teljesítményükre. Az állategészségügyi ágazat társas vállalkozásai szabályt erősítő kivételek – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.

Az oltás mellett a tesztelés az osztrák főváros egyik legnagyobb fegyvere a koronavírus-járvány ellen. A pandémia kezdete óta már több mint tízmillió gargalizálós PCR-tesztet végeztek Bécsben, és 49 ezer fertőzöttet azonosítottak. A tanév kezdete óta az iskolásokat is ezzel szűrik.

Július eleje óta csaknem 140 ezer embert oltottak be Bécsben Covid19 ellen, 50 százalékukat valamilyen előzetes regisztrációt nem igénylő mobil oltóponton. „Az oltás megy az emberekhez” módszerrel a nyár folyamán 13,1 százalékkal tudták növelni a beoltottak számát. Szeptemberben megkezdték a harmadik oltások beadását is.

A Wizz Air közleményében bejelentette, hogy 2021. december 1-től a repülőgépjáratain a fedélzeti személyzet minden tagjától elvárja, hogy be legyen oltva a Covid-19 ellen, speciális esetekben az oltást kiválthatja a rendszeres antigén- vagy PCR-teszt. A társadalmi felelősségvállalásban élenjáró légitársaság az új szabályozást az utasok, valamint a személyzet egészségének és biztonságának védelme, illetve a Wizz Air járatok zavartalan üzemeltetésének érdekében vezeti be.

Erdély egészét tekintve az átoltottság és a magyarok településen belüli aránya között enyhén pozitív az összefüggés – derül ki az Erdélystat a koronavírus elleni átoltottságot vizsgáló elemzéséből. Az erdélyi statisztikai szolgálat kutatói hozzáteszik: ez annak ellenére van így, hogy a Székelyföldön a romániai átlagnál lényegesen kevesebben oltatták be magukat.

A Wizz Air felhívja utasai figyelmét, hogy a hazánkban a veszélyhelyzet miatt még érvényesnek számító, de lejárt okmányaik külföldi utazásra nem alkalmasak. A légitársaság azt javasolja, hogy az utazni vágyók mindenképpen ellenőrizzék, és szükség esetén újítsák meg úti okmányukat a repülőutak előtt.

Horvátország és Magyarország kétoldalú megállapodást kötöttek egymás oltási igazolásainak kölcsönös elismeréséről. Az oltás elismerése bármely COVID-19 vakcina esetében érvényes. A megállapodás értelmében az oltási igazolás bemutatásával a horvát és a magyar állampolgárok akadálytalanul utazhatnak a két ország között, azaz korlátozások nélkül, karantén illetve negatív teszt nélkül léphetik át a magyar-horvát határt.

A 2020-as év egyértelműen a koronavírus-járványról és annak negatív hatásairól marad emlékezetes. A végletekig túlterhelt egészségügyi rendszerek mellett többek között a turizmus, a vendéglátás vagy a kultúra is a pandémia vesztesei közé tartozik. És összességében nincs ezzel másképp a sport sem.

2020. november 25-én online került megrendezésre a Szakkollégiumi Kautz Konferencia. A győri Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Közgazdász Szakkollégiumának immáron huszonharmadik ilyen jellegű konferenciáján a koronavírus okozta társadalmi kihívások szolgáltatták a központi témát. A cikkben ezekből az előadásokból szemezgettünk.

Magyarország kormánya március 12-től országos veszélyhelyzetet hirdetett, március 28-tól kijárási korlátozást jelentett be a koronavírus járvány magyarországi elterjedése miatt. A bejelentett intézkedések visszavonásig érvényesek, azaz a veszélyhelyzet akár hetekig, rosszabb esetben hónapokig fennállhat.