A rövidebb kereskedési hetet is erősödéssel zárta a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, vezető részvényeinek felemás időszaka ellenére, ismét pluszban zárta a heti kereskedést.

Növekvő forgalom mellett emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 47 869,61 ponton zárt pénteken, 296,26 ponttal, 0,62 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban. A részvénypiac heti forgalma 69,1 milliárd forint volt az előző heti 37,3 milliárd forint után, a vezető részvények vegyesen teljesítettek.

Az Equilor Befektetési Zrt. heti összefoglalójában kiemelte, hogy megjelent az extraprofitadók jövő évi módosításáról szóló rendelet, amely számos újdonságot tartalmaz. Ha a bankok növelik a hazai állampapír-állományukat jövő január és november között, az állománynövekmény 10 százalékával csökkenthető a befizetendő adó összege, maximum a fizetendő adó 50 százalékáig.

A Richtert érintő gyógyszergyártási különadó adókulcsát 50 százalékkal csökkentik, ugyanakkor a gyógyszeripari különadó mértéke, amelyet a támogatott készítmények utáni forgalom után kell fizetni, a 10 ezer forintnál magasabb termelői árú készítmények esetén 28 százalékról 40 százalékra emelkedik.

A Magyar Telekomot érintő távközlési pótadó és a Molt érintő kőolajtermék-előállító extraprofitadó változatlan formában marad fenn 2024-ben is. A Mol számára viszont pozitív, hogy a felére csökkentik a bányajáradék kulcsát. Összességében az OTP, a Richter és a Mol számára kedvezőek a változások, a Magyar Telekom esetében nincs változás - jelezték az elemzésben.

Az Equilor kitért arra is, hogy a lengyel Santander Biuro Maklerskie 11 300 forintról 11 800 forintra emelte az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, az ajánlásuk változatlanul semleges. A Mol célárfolyamát csökkentette az HSBC, a korábbi 4 ezer forintról 3700 forintra vágták vissza a 12 havi célárfolyamot, az ajánlás változatlanul vétel.

A Magyar Telekom rontotta jövő évi EBITDA (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény) várakozásait, a jövőre is érvényben maradó távközlési pótadó hatására a korábbi dinamikus növekedés helyett csak mérsékelt növekedést vár a társaság menedzsmentje az EBITDA esetében – zárult az Equilor elemzése.

A vezető részvények közül:

  • A héten a Mol árfolyama 1,4 százalékkal emelkedett a héten. A papír 2906 forinton fejezte be a kereskedést pénteken, heti forgalma 15 milliárd forintot tett ki.
  • Az OTP jegyzése 1,48 százalékkal esett, a részvény forgalma a héten 23,4 milliárd forintot ért el, a bankpapír pénteken 10 970 forinton zárt.
  • A Richter 3,87 százalékkal erősödött, a részvény 8725 forinton zárt pénteken, heti forgalma meghaladta a 28,3 milliárd forintot.
  • A Magyar Telekom 1,2 százalékkal gyengült a héten, pénteki záróára 413 forint volt, heti forgalma meghaladta az 1,4 milliárd forintot.

A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 3301,42 ponton zárt a héten, ami 54,28 ponttal, 1,62 százalékkal alacsonyabb az előző hetinél.

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

A Budapesti Értéktőzsde idén is folytatta a hagyományt, és ismét összegyűjtött ötven magyar sikertörténetet. A sorozatban kilencedik kiadvánnyal immár 450 cégre nőtt a BÉT50-esek klubja.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe ismét felülteljesítő volt a héten. A BUX csütörtöki a történelmi csúcsát is megdöntötte. A vezető részvények felemás eredményeket értek el.