Áremelést jelentett be a BKK – így alakulnak a bérletárak

Áremelést jelentett be a BKK – így alakulnak a bérletárak

A Fővárosi Közgyűlés döntött a budapesti tömegközlekedési jegyárakról. Június elsejétől több jegy- és bérlettípus is drágábbá válik.

Hamarosan drágábbá válik Budapesten a tömegközlekedés. A Fővárosi Közgyűlés március 26-i ülésén a képviselők elfogadták a társaság 2025-re vonatkozó üzleti tervét, amelynek prioritásait a 2025–2030-as időszak vállalati stratégiája jelölte ki. A közgyűlés többek között arról is határozott, hogy júniustól módosítja több BKK termék árát, ezzel forrást biztosít olyan fejlesztésekre, amelyek gyorsabb, kényelmesebb és jobban működő közösségi közlekedést biztosítanak Budapest lakói és a fővárosban közlekedők számára.

Az indoklás szerint a jegyárak kiigazítása a város fenntartható működésének része: a forint értékének romlása és a jövőbeni fejlesztések forrásigénye szükségessé tette a módosítást az eseti jelleggel használt termékek esetében. A BKK közleményében kiemelte, hogy a most bejelentett jegyárkorrekció mértéke elmarad az inflációtól, így júniustól Budapesten még mindig csak ugyanannyiba fog kerülni egy vonaljegy, mint a kisebb közlekedési hálózattal rendelkező Debrecenben.

Fontos hangsúlyozni, hogy a bérletek ára változatlan marad, a közlekedési vállalat ezzel is erősítené a közösségi közlekedés és a bérletvásárlás előnyeit, támogatva a rendszeresen közlekedőket. A teljes árú Havi Budapest-bérlet továbbra is 8950 forintba kerül, amivel a főváros teljes közösségi közlekedési hálózatán korlátlanul utazhatnak a társaság ügyfelei. Az agglomerációból Budapestre utazók számára továbbra is jó választás a Pest vármegyebérlet és az Országbérlet, amelyek Budapest közigazgatási határán belül és Pest vármegyében szinte minden BKK járatra, a környéki és helyközi buszokra, a HÉV-ekre, valamint a meghatározott vonatokra is használhatók.

A közgyűlés döntése értelmében 2025. június 1-től:

  • a vonaljegy ára 450 forint helyett 500 forint lesz,
  • a járművezetőnél váltott jegy 600 forintról 700 forintra módosul,
  • a 10 darabos gyűjtőjegyért 4000 forint helyett 4500 forintot kell fizetni,
  • a 30 perces jegy 530 forint helyett 600 forintba kerül,
  • a 90 perces jegy ára 750 forintról 850 forintra változik,
  • a Budapest 24 órás jegy 2500 forint helyett 2750 forintért lesz kapható.

A változásban érintett termékek részletes listáját a BKK weboldalán is közzéteszi. A jelenlegi áron, papír alapon váltott vonaljegy típusú jegyek az árváltozás után még egy évig, azaz 2026. május 31-ig, a mobiljegy formában váltott vonaljegyek, időalapú jegyek a vásárlástól számított 1 évig érvényesíthetők. Erről további részletek ezen az oldalon olvashatók.

A tarifamódosítás célja, hogy a főváros pénzügyi alapot teremtsen olyan közösségi közlekedést érintő fejlesztésekhez, amelyek gyorsabb, kényelmesebb és megbízhatóbb szolgáltatást biztosítanak. Ilyen többek között az éjszakai hálózat bővítése, mellyel pénteken és szombaton éjszaka a jelenlegihez képest tovább járna a metró, amivel párhuzamosan az éjszakai felszíni hálózat több vonalán 0–24 órás üzem is elindulhatna.

Szerepel a tervek között a nappali hálózat fejlesztése. Ide tartozik a 12-es villamos meghosszabbítása a Lehel térig; a 81-es troli vonalának fejlesztése; versenyképes közlekedési folyosók kialakítása, hogy gyors, megbízható és sűrű követésű autóbuszjáratok teremtsenek kapcsolatot a külvárosok és a belváros között; valamint igényvezérelt vonalak fejlesztése (például Csobajbánya térségében).