Év elején megújult a Budapesti Közlekedési Központ termékportfóliója, január 7-én megszűnt a közoktatásban tanulók félhavi, negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlete, a felsőoktatásban tanulók negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlete, a nyugdíjasok negyedéves és kedvezményes éves Budapest-bérlete, a Budapest csoportos 24 órás jegy, továbbá a kutya-, illetve a kerékpárbérlet is – derült ki a BKK tájékoztatásából.
A fentiekkel egyidejűleg a bérlettel rendelkezők számára ingyenessé válik a kutya-, illetve kerékpárszállítás a BKK járatain. A fővárosi közlekedési cég megszüntette az éves Mol Bubi-bérletet is, a helyét a féléves bérlet veszi át. Ráadásul a közbringa-szolgáltatás díjai is emelkedtek.
A társaság közleménye szerint az év elején bevezetett újításokkal tovább egyszerűsödik a BKK termékportfóliója, ugyanis a használati szokásokhoz igazodva vezetett ki több jegy- és bérlettípust is a közlekedésszervező.
Megszűnő bérletek, változó kerékpárszállítási szabályok
A változások részeként 2025. január 7-től az alábbi termékek kerülnek ki a BKK portfóliójából:
- a közoktatásban tanulók félhavi (15 napos), negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlete,
- a felsőoktatásban tanulók negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlete,
- a nyugdíjasok negyedéves és kedvezményes éves Budapest-bérlete,
- a Budapest csoportos 24 órás jegy, valamint
- a kutya-, illetve kerékpárbérlet, tekintettel arra, hogy az érvényes bérlettel rendelkezők, illetve a díjmentes utazásra jogosultak Budapesten belül BKK-járatokon, vasúton, HÉV-en, valamint helyközi és környéki autóbuszokon ingyenesen szállíthatnak utasonként egy kutyát, illetve egy kerékpárt a vonatkozó utazási feltételek betartása mellett.
A kutya- vagy a kerékpárszállítás során az adott szolgáltató üzletszabályzatában foglaltakat be kell tartani, adott esetben helyjegy váltása is szükséges lehet.
Új tarifarendszer a Mol Bubinál
Szintén jelentős változások léptek életeb a BKK idén tízéves közbringa-szolgáltatásában is. A Mol Bubi esetében január 7-től:
- a havibérlet ára 1500 forintra,
- a kerékpárbérlés percdíja 50 forintra változik,
- az éves bérlet megszűnik, helyette féléves bérletet lehet váltani, melynek ára 6500 forint,
- a jelenlegi bankkártya-regisztrációs díj 100 forintra csökken, ezt azonban az első bérlés alkalmával jóváírják.
A BKK indoklása szerint az éves bérlet kivezetésének oka, hogy a vállalat jelenleg érvényben lévő szolgáltatási szerződése 2025 decemberében lejár. A társaság nemzetközi jógyakorlatok vizsgálata, társadalmi egyeztetések, valamint piaci szereplőkkel való konzultációt követően október elején közbeszerzési eljárást indított a Bubi 3.0 kialakítására. Az új rendszerbe azonban az érvényben lévő éves bérletek technikai okokból nem vihetők majd át, ezért a társaság – a korábbi Mol Bubi 1.0-ról a 2.0-ra való váltás tapasztalataiból kiindulva – kivezeti ezt a terméktípust.
Ennek helyét veszi át az új, féléves bérlet. Ez egyben áremeléssel is jár együtt, hiszen az éves bérlet 8500 forint volt, a féléves pedig 6500 forint, vagyis egy évre 13000 forintba kerül a szolgáltatás, amit több mint 50 százalékos drágulást jelent.
A BKK kiemelte, hogy január 7-ét követően az érvényes éves bérlettel rendelkező ügyfelek változatlanul használhatják bérletüket annak lejártáig, azonban a 30 percet túllépő használat díja az ő esetükben is 50 forintra változik. Új éves bérlet vásárlására 2025-ben már nem lesz lehetőség.