Miközben sokat azt próbálják kitalálni, hogy mikor és hol lenne leginkább érdemes ingatlanba fektetni jelenleg Magyarországon, szép számmal akadnak olyanok is, akik már inkább külföldben gondolkoznak és a határon túl vesznek lakásokat vagy nyaralókat.
Akik a közelmúltban szabadították fel a pénzüket, de nem akarják, hogy elértéktelenedjen az infláció miatt, külföldön kezdtek nézelődni. Nem egyedi esetekről van szó, egyre jellemzőbb, hogy akár a szomszédban, akár távolabbi országok felkapott régióiban vásárol valaki ingatlant. Így nagyobb biztonságban érzik a vagyonukat
– ismertette Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa, aki kiemelte, hogy az infláció, a gazdasági nehézségek és az ukrajnai fegyveres konfliktus együttesen vezetett oda, hogy a befektetői kedv megcsappant hazánkban.
Úgy véli, hogy a háború földrajzi közelsége miatt többen elővigyázatosságból inkább elodázzák az emberek az ingatlanvásárlást.
A szakember szerint a szomszédos Horvátországban sokan keresik a jó ár-érték arányú ingatlanokat a felkapott üdülőövezetekben, amiket aztán kiadásra szánnak a nyári főszezonban. Ráadásul ezt a trendet felerősítheti, hogy 2023 január elsején déli szomszédunk belépett a schengeni övezetbe, így minden eddiginél könnyebben lesz elérhető az Adria.
Hasonló a helyzet Albániával is, ismerünk olyan ügyfelet, aki rögtön két apartmant is vett ott. Egyszerűen megéri, hiszen földrajzilag jó helyen van, ott a tengerpart, ami a turisták körében évről évre népszerűbb. Hiába Balkán, jó az éghajlata, van értelme építkezni, ráadásul ajándéknak számító 400-500 ezer forintos négyzetméteráron lehet most nyaralókhoz jutni
– emelte ki a szakértő.
Egyre inkább előtérbe kerülnek a ciprusi ingatlanok is. A szigetországban virágzik a turizmus, ez a jelenség pedig felveri az ingatlanárakat. 5 év alatt egy 40 ezer eurós ingatlan ára megtriplázódott, ma akár 120 ezer euróért is el lehet adni, ami kiemelkedően jó befektetésnek számít.
Szintén kedveltté vált a magyarok körében Spanyolország is, ahol a tengerparttól kicsit távolabb eső, de még elérhető közelségben lévő ingatlanokat olcsóbban meg lehet vásárolni, ahogyan ez például a Balatonnál is megfigyelhető.
A spanyol piac mellett szól, hogy itt több a napsütéses napok száma, hosszabb ideig lehet kiadni a nyaralót egy naptári évben, tehát a haszon is magasabb lehet
– zárta gondolatait Gadanecz Zoltán.