A Budapesti Értéktőzsde a BÉT Legek díjátadó keretében idén is díjazta a pesti parkett 2024. évi kiemelkedő teljesítményeit. Jelenleg 25 kategóriában osztott ki díjakat a szakmai zsűri. A nagyszabású esemény a megszokott módon köszöntőkkel és inspiráló előadásokkal kezdődött, amelyeket többek között a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Tőzsde vezetői tartottak meg.
A BÉT Legek gála díjainak zömét a Tőzsdei Tanácsadó Testület szakmai zsűrije ítélt oda, továbbá egy kategória nyerteséről, Az év hazairészvény-kereskedési platformjáról ezúttal is a közönség szavazatai döntöttek. Az eseményt Virág Barnabás, a Budapesti Értéktőzsde elnöke és az MNB alelnöke nyitotta meg, aki beszédében kiemelte. hogy ha sikeresek akarunk lenni, akkor az erősségeinkre kell játszanunk.
A magyar tőzsde hazánk egyik erőssége, amit az elmúlt években nyújtott teljesítménye alapján folyamatosan bizonyít is. A világban a nagy átalakulások korát éljük, ahol a demográfia, az adósságszintek növekedése, a deglobalizáció és a digitalizáció új kihívásokat jelentenek. Bizalom és stabilitás szükséges ahhoz, hogy a magyar gazdaság szereplői és a tőzsde továbbra is sikeres maradjon
– fogalmazott Virág Barnabás.
A magyar tőzsde reneszánszát éljük, ami jól mutatja a gazdaság fejlődését és stabilitását. A 2013–2019 közötti időszakban a jegybanki programok a 3,9 százalékos éves átlagos növekedés felét biztosították. A siker kulcsa a kedvező kamatkörnyezet, a Növekedési Hitelprogram, az Önfinanszírozási Program és a devizahitelek forintosítása volt. Az aranytartalék 110 tonnára emelése mellett a BÉT visszavásárlása szintén hozzájárult a pénzügyi stabilitáshoz. Amennyiben sikeresen alkalmazkodunk a globális trendekhez, a következő évek is a növekedés időszakát hozhatjá
k – mondta el előadásában Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) márciusban leköszönő elnöke.
A hazai tőkepiac rendkívül sikeres időszakát éli. Az elmúlt két évben a magyar részvényindexek, a BUX és a BUMIX a világ legjobban teljesítő indexei között voltak 80, illetve 90 százalék feletti növekedéssel. Jelentősen részesedtek a piac sikeréből a hazai lakossági befektetők is, hiszen 2016 óta több mint ötszörösére nőtt a direkt lakossági részvényvagyon értéke, amely tavaly év végén meghaladta a 2500 milliárd forintot. Az elmúlt években pedig teljesen új szintre emeltük a tőzsdei finanszírozás ismertségét a hazai sikeres közép- és nagyvállalatok körében. Ennek eredményeként 2016 óta 38 új vállalat részvényeit és 90 vállalat kötvényeit vezettük be a BÉT-re. A részvénypiac mérete több mint háromszorosára növekedett, a vállalati kötvénypiac pedig hétszeres növekedést produkált a 2016-2024 közötti időszakban
– elevenítette fel Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
Több díjat is bezsebeltek a blue chipek
Idén először került átadásra a BÉT tőkepiac fejlesztéséért járó különdíja, amelyet a Wallis Csoport nyert el a hazai tőkepiac növekedésében és dinamizálásában betöltött szerepéért az elmúlt 35 évben. Az Év legnagyobb új részvénybevezetése címet a Gránit Bank Nyrt. érdemelte ki, amely 2024. december 23-án jelent meg a tőzsde Standard kategóriájában.
Az egyik legnagyobb érdeklődést övező elismerést, Az év befektetési szolgáltatója díjat idén az Equilor Befektetési Zrt. nyerte el. A vállalat forgalmazóként részt vett az évszázad legnagyobb részvénypiaci tranzakciójának lebonyolításában. Az árupiac egyedüli szereplőjeként biztosítja a befektetők kereskedési lehetőségét. A társaság emellett aktív szerepet vállal a magyar befektetési lehetőségek népszerűsítésében a tőkepiaci oktatás és lakossági ismeretterjesztés területén.
A 2024-ben legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátói között az első helyezést az OTP Bank Nyrt. szerezte meg, míg a második helyen a Richter Gedeon Nyrt., a harmadik helyen pedig a Mol Nyrt. végzett. A hitelintézet emellett elnyerte a Kibocsátói transzparencia díjat is, elismerve a piaci átláthatóság és kommunikáció terén végzett kiemelkedő munkáját, illetve a bank újonnan megjelentetett ETF terméke is elismerésben részesült. A Richter nem csak a második legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátó lett, hanem elnyerte a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat is.
A legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cégek között az első helyen a WOOD & Company, a második helyen a Concorde Értékpapír Zrt., a harmadik helyen pedig az Erste Befektetési Zrt. végzett. A Concorde Értékpapír Zrt. emellett megkapta Az év elemző műhelye díjat is, honorálva ezzel a cég piaci elemzések és befektetői tájékoztatás terén végzett munkáját.
A BÉT a középvállalati piac, az Xtend kategóriájában is több elismerést osztott ki, valamint az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír és a befektetői tudatosságot ösztönző intézmények is díjazásban részesültek.
Az év hazairészvény-kereskedési platformja kategóriában szereplő szervezetekre a szakmai zsűri helyett idén is a közönség szavazhatott, online formában. A legtöbb szavazatot a tavalyi évhez hasonlóan a Raiffeisen Online Broker kereskedési rendszerére adták le.
A BÉT Legek 2024 díjazottjai
BÉT különdíj a tőkepiac fejlesztéséért: Wallis Csoport
Az év legnagyobb új részvénybevezetése: Gránit Bank Nyrt.
Az év befektetési szolgáltatója: Equilor Befektetési Zrt.
Az év harmadik legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója: Mol Nyrt.
Az év második legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója: Richter Gedeon Nyrt.
Az év legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója: OTP Bank Nyrt.
Az év harmadik legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége: Erste Befektetési Zrt.
Az év második legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége: Concorde Értékpapír Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége: WOOD & Company Financial Services a.s.
Az év legnagyobb forgalmú határidős BUX index- és részvénykereskedő cége: Erste Befektetési Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú határidős devizakereskedő cége: Raiffeisen Bank Zrt.
Az év termékinnovációja: OTP CETOP ETF
Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója prémium kategóriában: Magyar Telekom Nyrt.
Az év zártkörű alaptőke-emelése: Shopper Park Plus Nyrt.
Az év részvényalap-kezelője: MBH Alapkezelő Zrt.
Kibocsátói transzparencia díj: OTP Bank Nyrt.
Az év elemző műhelye: Concorde Értékpapír Zrt.
Az év banki kötvénykibocsátója: Eximbank Zrt.
Az év jelzáloglevél kibocsátója: OTP Jelzálogbank Zrt.
Befektetői tudatosság terjesztéséért: díj Pénzmúzeum
Az év hazairészvény-kereskedési platformja: Raiffeisen Online Broker
Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj: Richter Gedeon Nyrt.
BÉT Xtend különdíj: Széchenyi Alapok Zrt.
Az év kibocsátója: a BÉT Xtend piacon Kermann IT Solutions Nyrt.
Az év adatszolgáltatója: Portfolio-Teletrader Kft.