Rekordhozó januárral nyitotta 2025-öt a BUX

Rekordhozó januárral nyitotta 2025-öt a BUX

Mozgalmasan, és pozitívan telt az év első hónapja a pesti parketten. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX egy hónap leforgása alatt további 7,8 százalékos bővülést produkált.

A 2025-ös esztendő első hónapja januárja kedvező kilátásokkal indult, legfőképpen az amerikai tőkepiac esetében, a várakozások szerint még tovább emelkedhet az S&P500 index. Az európai piacok felemás teljesítményt mutattak, az elemzők szerint a geopolitikai feszültségek rendeződése optimistán hathat a befektetői hangulatra, különösen a közép-európai részvények tekintetében. Az ázsiai tőkepiacok esetében a technológiai újítások, mint a mesterséges intelligencia fejlődése támogathatják a növekedést.

Egyértelműen pozitív képest fent a magyar tőkepiac januári teljesítménye is. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX a december végi záróértékéhez viszonyítva 7,8 százalékos növekedéssel, 85 492,6 ponton zárt, legmagasabb értékét, 85 903,48 pontot pedig január 20-án érte el. A BÉT tavaly indított indexei szintén pozitív hónapon vannak túl, a CETOP NTR index 1727,4 ponton, míg a középvállalatokat tömörítő XTEND index 1459,2 ponton zárt.
 
A legnagyobb értékben, összesen 297,9 milliárd forinttal januárban is az OTP Bank részvényeivel zajlott a kereskedés, a hitelintézetet a Richter Gedeon és a Mol követte: előbbi 46,3 milliárd, utóbbi 30,2 milliárd forintos összforgalommal zárta a hónapot.

A kereskedési aktivitás stabil volt a BÉT-en, az azonnali részvénypiac forgalma összességében ebben a hónapban 415 milliárd (fix kötések nélkül 357 milliárd) forintot tett ki, amely egy kereskedési napra vetítve 18,86 milliárd (fix kötések nélkül 16,24 milliárd) forintot jelent.

A befektetési szolgáltatók versenyét januárban a Concorde zárta az élen, 199 milliárd forinttal, a dobogós második és harmadik helyet pedig a Wood & Company és az OTP foglalta el 193,6 milliárd és 161,7 milliárd forinttal.

A gasztronómia és a filozófia egyedi összjátékát vitte színpadra a Magyar Színház, január 31-től ugyanis felkerült a repertoárba A bor filozófiája. Hamvas Béla elmélkedése Istenről, a borról és az életről gondolatébresztő, mégis szórakoztató előadás formájában tárul a nézők elé.

A GKI és a Századvég is a fogyasztói bizalom minimális csökkenését mérte januárban, az üzleti szféra hangulatának mozgását azonban ellentétesen látja a két elemző cég. A konjunktúraindex mindkét esetben negatív tartományban van.