Azok, akik gyakran túráznak vagy épp kerékpároznak a magyarországi erdőkben, nemrég felfigyelhettek egy új, narancssárga, eddig ismeretlen jelzésre a fák törzsein. A holmozogj.hu cikke kiderítette, hogy az új a Horizont kerékpáros túraútvonalra vonatkozik, amely az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ készülő projektje, melyet a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) valósít meg.
A kezdeményezés célja egy Magyarországot átszelő, szakaszonként teljesíthető erdei kerékpáros kalandtúra-útvonal kialakítása. A 26 szakaszosra tervezett, összesen nagyjából 1500 kilométer hosszú útvonal Tokaj és Szentgotthárd között, elsősorban hegységeinken és dombos tájainkon halad számos kulturális és természeti látnivaló mentén, így aktív kikapcsolódás keretében segít megismerni hazánk szépségeit. Lényegében a Kéktúra mozgalom kerékpáros megfelelőjét hozzák létre.
A Horizont pontos hossza még nem ismert, mivel vannak szakaszok, amelyeknek még nem véglegesek a tervei. Az útvonal vegyes burkolatú utakon – aszfalton, murvás utakon, erdei ösvényeken – halad, és teljes egészében már létező infrastruktúrát vesz igénybe, nem kell hozzá új utakat építeni.
Az Országos Kéktúrához hasonló kerékpáros túraútvonalról van szó, amelynek sok szakasza terepen vezet majd. Aki a teljes útvonalat végig szeretné tekerni, annak érdemes alaposan felkészülnie erre a kihívásra, mert a körülbelül 1500 kilométeres táv szintkülönbsége összesen eléri a 20 ezer métert. Vagyis a szakaszok nem kerülik el a hegyeket és dombokat, ezért az útvonal bizonyos részeihez jó erőnlétre van szükség. Ugyanakkor olyan, könnyű szakaszok is vannak, amelyeknek a kezdő bringások is bátran nekivághatnak
– nyilatkozta a portálnak Pénzes Erzsébet, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség elnöke.
A szakaszok átlagosan 60-70 kilométer hosszúak (lesznek), pecsételőpontokat érintve lehet majd ezeket teljesíteni. A pecséteket digitális formában, egy erre a célra fejlesztett telefonos applikáció segítségével tudják majd rögzíteni a bringások.
Azonban akit kedvet kaptak, még nem pattanhatnak egyből bringára, ugyanis a Horizont útvonalon elsőként a Nagyoroszi és Bakonybél közötti szakasz kitáblázása és jelölése készül majd el, a tervek szerint 2025 tavaszára, és az applikáció is ekkorra lesz publikálva. Természetesen gondolnak azokra is, akik a klasszikus, papíralapú tájékozódást kedvelik, mert a későbbiekben nyomtatott pecsételőfüzetet és igazi, kézzel fogható pecséteket is terveznek a Horizont útvonalhoz.