Hasított a héten a magyar részvénypiac

Mozgalmas héten sikert sikerre halmozott a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A BUX erősödéséből a vezető részvények mindegyike kivette a részét.

Növekvő forgalom mellett emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 76 250,51 ponton zárt, 2384,55 ponttal, 3,23 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban. A részvénypiac forgalma a héten 80,4 milliárd forint volt az előző héten elért 36,9 milliárd forint után, a vezető részvények erősödtek.

Az Equilor Befektetési Zrt. szokásos heti összefoglalójában kiemelte, hogy a hetet az amerikai elnökválasztás, illetve az eredményre adott befektetői reakciók határozták meg. A tőzsdeindexek tovább emelkedtek, mivel Donald Trump vállalati adócsökkentést ígért.

Az Equilor kommentárjában felidézte: közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését az OTP. A konszolidált, korrigált adózás utáni eredmény a harmadik negyedévben meghaladta a 318 milliárd forintot, közel 10 százalékkal felülmúlva az elemzői konszenzust. Az összes bevétel 676,1 milliárd forintos értéke 4 százalékkal múlta felül a konszenzust. A konszolidált hitelportfólió minősége stabil maradt a negyedévben, a hitelminőség kedvezően alakult. A menedzsment nem változtatott az idei évre vonatkozó előrejelzésén.

A Mol újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA-ja 847,2 millió dollár lett a harmadik negyedévben, 4,6 százalékkal múlta felül az elemzői konszenzust. A 320 millió dolláros nettó eredmény viszont 6,5 százalékkal elmaradt a konszenzustól, és éves szinten 35,7 százalékkal csökkent. A kutatás-termelés (upstream) üzletág eredményét javította a kitermelés mennyiségének erőteljes növekedése, ugyanakkor a csökkenő olajár és egy egyszeri tétel ellensúlyozta a gázárak emelkedését. A feldolgozás és kereskedelem (downstream) eredménye tovább csökkent, a Brent alapú finomítói marzs csökkenése és a jelentős leállások miatt a vártnál rosszabb eredményt ért el a szegmens. Az elemzésben kiemelték, hogy a fogyasztói szolgáltatások teljesítménye elmaradt a várakozástól, de a nem üzemanyag értékesítés árrése tovább emelkedett. A körforgásos gazdaság szolgáltatások szegmens pozitív meglepetést okozott, 16 millió dollárral járult hozzá a csoportszintű EBITDA-hoz a harmadik negyedévben.

Az Equilor jelezte azt is, hogy megegyezett a Magyar Telekom az érdekképviseletekkel a jövő évi bérfejlesztésekről, a munkavállalók 2025. március 1-jétől differenciált módon, átlagosan 6 százalékos béremelést kapnak, így a személyi jellegű költségek várhatóan mintegy 4 milliárd forinttal nőnek 2025-ben. Emellett a társaság egy egyszeri, 4,5 milliárd forint összegű jutalmat fizet ki munkatársainak az idei negyedik negyedévben. Ugyanakkor mintegy 120 munkavállalói pozíció megszüntetéséről is megállapodás született, erre többségében várhatóan 2025 első negyedévében kerül sor. A végkielégítéssel kapcsolatos költségek megközelítőleg 1,3 milliárd forintot tesznek majd ki.

A vezető részvények közül:

  • A Mol részvényeinek értéke 1,31 százalékkal nőtt, pénteken 2638 forinton zárt a papír, heti forgalma több mint 6,2 milliárd forintot ért el.
  • A héten a legnagyobb mértékben az OTP árfolyama emelkedett, 6,80 százalékkal lőtt ki a bankpapírok ára, ami 19 950 forinton zárt pénteken, csaknem 61,3 milliárd forintos heti forgalom mellett.
  • A Richter papírjai 0,28 százalékot erősödve 10 870 forinton fejezték be pénteken a kereskedést, a részvény heti forgalma meghaladta a 7,6 milliárd forintot.
  • A Magyar Telekom 2,44 százalékkal erősödött a héten, a részvény 1176,0 forinton fejezte be a kereskedést pénteken, heti forgalma meghaladta a 3 milliárd forintot.

A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX pénteken 6793,64 ponton zárt, ami 36,34 ponttal, 0,53 százalékkal alacsonyabb az előző hetinél.

Egy friss kutatás a digitalizáció szerepét vizsgálták a fenntarthatósági célok elérésében. E szerint a cégek többsége adathiánnyal szembesül, és ha rendelkezésre is áll az adat, nem tudnak mit kezdeni vele. A mesterséges intelligencia használatától ezen a téren is sokat várnak.

Ismét emelkedő pályát futott be a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe. A vezető részvényekre céláremelések érkeztek, és a többségük emelkedéssel vette ki a részét a BUX eheti teljesítményéből.