Az újabb történelmi csúcsokról szólt a június a Budapesti Értéktőzsdén

Az újabb történelmi csúcsokról szólt a június a Budapesti Értéktőzsdén

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe júniusban újabb rekordokat ért el. A BUX 72 094,79 ponton zárt, ami 6,2 százalékos növekedést jelent a májusi záróértékhez képest, és amely egyúttal napi rekord a hazai tőzsdetörténetben.

Júniusban a globális piacok felemás teljesítményt produkáltak. Az amerikai S&P500 index közel rekordmagasságban mozgott, közel 17 százalékos éves növekedéssel, miközben a volatilitást mérő VIX index alacsony szinten maradt. A tengerentúli államkötvények hozamai emelkedtek a friss amerikai inflációs adatok és a nagy mennyiségű új kötvénykibocsátás hatására. Erős maradt világszerte a dollár, főleg az évek óta gyengélkedő japán jen ellenében, amely a hónap végén 1986 óta nem látott mélypontra került. Európa vezető tőzsdéi, legfőképpen a választási időszak hatására enyhe csökkenést mutattak. A kínai ipar növekedési üteme jelentősen lassult az év hatodik hónapjában, és ez a piacokon is lecsapódott.

A nemzetközi folyamatokkal szemben a magyarországi tőkepiacon folytatódott a növekedés, a BUX index júniusban 72 094,79 ponton zárt, amely 6,2 százalékkal múlja felül az előző havi záróértéket, és amely egyúttal az index legmagasabb, egyben rekordnak tekinthető értéke is. A BÉT új indexei is pozitív hónapon vannak túl: a CETOP NTR 1 593,57 ponton, míg az XTEND 1 427,92 ponton zárt.

Júniusban is az OTP Bank részvényeivel zajlott a legnagyobb kereskedés, 108,2 milliárd forintértékben. A bankpapírt a Magyar Telekom követte, 35,9 milliárd forinttal, mely magas forgalom részben a Társaság saját részvény vásárlásának köszönhető, illetve harmadik helyen a Richter Gedeon végzett, 35,7 milliárd forinttal. A kis- és közepes kapitalizációval rendelkező vállalatok közül a Multihome zárt különösen erős hónapot, 219 százalékos növekedéssel.

Az azonnali részvénypiac forgalma összességében 223,9 milliárd forintot tett ki júniusban, amely a napi átlagot tekintve 11,2 milliárd forintot jelent.

A júniusi hónap több fontos eseményt is hozott a Budapesti Értéktőzsde életében. Sor került a BÉT50 közösség idei exkluzív találkozójára, a BÉT50 Klubra, amely a középvállalati szektort célozza. A PannErgy 30 éves jubileumát, míg a BÉT az újjáalapításának 34. évfordulóját, egyben tőzsdei jelenlétének első évfordulóját ünnepelte.

Lezajlott a BÉT és az MBH Bank közös szervezésében megvalósuló BÉT & MBH Bank MentorHub programsorozatának első szakmai eseménye is, amelynek célja a közép- és nagyvállalatok fejlődésének elősegítése, mentorálásuk, illetve működésük és finanszírozásuk támogatása. A Budapesti Értéktőzsde immár második alkalommal tette közzé aktuális Fenntarthatósági Jelentését, amely átfogó képet nyújt a társaság fenntarthatósági törekvéseiről, ezúttal a 2023-as évre vonatkozóan.

A befektetési szolgáltatók között júniusban Concorde zárt az élen 118,3 milliárd forinttal, akit az Erste és a Wood & Company követett, 108,7 és 96,3 milliárd forinttal. Az árupiac forgalma több négyszeresére növekedett májushoz képest, az összforgalom 881,7 millió forintot tett ki.

Csökkenő forgalom mellett is tovább javított valaha volt legmagasabb értékén a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A vezető részvények a veszteséges OTP kivételével nagyot erősödtek.