A közösségi közlekedés mindenkié, ezért a Wiener Linien utastájékoztatása és új segélyhívói is úgy lettek kialakítva, hogy minden utas használni tudja – akkor is, ha látás- vagy hallássérüléssel él együtt. Ráadásul a piktogramok azoknak is könnyebbséget jelentenek, akiknek gond van a beszédével vagy tanulási nehézséggel küzdenek – nyilatkozta Hans-Jürgen Groß, a bécsi közműcégeket összefogó Wiener Stadtwerke-Csoport akadálymentességért felelős megbízottja. A bécsi U4-es metró Friedensbrücke megállójánál, és további három állomásnál 2023-ban már átadták a Wiener Linien első akadálymentes segélyhívóit.
Az osztrák főváros közlekedési vállalatának tervei szerint 2026-ra pedig akadálymentesre cserélik valamennyi bécsi metróállomáson és felvonókban található összes segélyhívót – vagyis mind az 550-et. A lépéssel a bécsi közlekedési vállalat még világviszonylatban is az élvonalba tartozik.
Az új segélyhívó berendezés többek között abban különbözik a régitől, hogy egy érintőképernyő is tartozik hozzá. Ha valaki megnyomja a segélyhívó gombot, az irányítóközpont jelentkezik, ezzel egy időben pedig a képernyőn piktogramok és egyszerűen megfogalmazott angol és német nyelvű feliratok jelennek meg, amelyekkel a beszéd- vagy hallásproblémákkal küzdő utasok is az irányítás tudtára tudják adni, hogy milyen vészhelyzetről van szó. Ezután megállapítják a segélyhívás helyét és azonnal a helyszínre küldik a mentőket vagy a rendőrséget.
A készülékeket a vakok és gyengénlátók számára Braille-írás, tapintható szimbólumok és dombornyomott betűk teszik lehetővé a segélyhívó használatát. Minden berendezésnél kamera is fel van szerelve, hogy a Wiener Linien munkatársai azonnal szemügyre tudják venni a helyzetet. A vállalat szakemberei azt tanácsolják, hogy ha valaki nem biztos abban, hogy vészhelyzet szem- vagy fültanúja, akkor is hívjon inkább segítséget.