Nehezen indult a romániai népszámlálás második szakasza

Nehezen indult a romániai népszámlálás második szakasza

Május 31-én kezdődött meg a romániai népszámlálás második, személyes lekérdezésen alapuló szakasza. Az első három hét tapasztalatai azt mutatják, hogy a lakosság összeírása a vártnál sokkal lassabb ütemben halad.

A vártnál nehézkesebben vette kezdetét a keleti szomszédunknál zajló népszámlálás második, személyes lekérdezésen alapuló szakasza. Ennek elsődleges oka, hogy a számlálóbiztosok rendelkezésére bocsájtott táblagépeken és térképeken nem egyértelmű, hogy mely lakások és személyek lettek már az első, önkitöltéses időszakban megszámolva, illetve melyek az összeíratlan lakások. Ez jelentősen megnehezíti a kérdezőbiztosok dolgát, akik a legtöbb esetben azokat is felkeresik, akik online válaszoltak a népszámlálási kérdőívekre, azzal a céllal, hogy ellenőrizzék ezt és az adott címet le tudják zárni.

További probléma, hogy kérdezés közben a különböző jegyzékek (elsősorban az oktatási intézmények listája) nagyon lassan töltődik be a táblagépekre. Így egy többtagú család esetében elérheti akár az egy órát a lekérdezés, paradox módon több időbe telik, mint az online válaszadáskor.

Egy harmadik komoly probléma, hogy a táblagépeken nem lehet nyelvet váltani, csak a román nyelvű kérdőív van feltöltve. A törvényben garantált többnyelvűséggel ellentétben sem nemzetközi nyelven, sem pedig a romániai nemzeti kisebbségek nyelvén, így magyarul sem érhető el a kérdőív.

A Népszámlálás.ro szerkesztői arra kérik a lakosságot, hogy legyenek megértőek és együttműködőek a számlálóbiztossal. Annak ellenére, hogy kitöltöttük online a népszámlálási íveket, nagy az esélye, hogy a kérdezőbiztos is felkeres, és ellenőrzi, hogy minden kérdőív (beleértve a lakásra és az épületre vonatkozó fejezeteket is) érvényesen volt-e rögzítve. Szintén ellenőrzik, hogy nem maradt-e ki valaki az online regisztráció során az adott címről.

Sajnos sok esetben nem kerülhetjük el, hogy a számlálóbiztossal is találkozzunk, egyeztessünk, még akkor sem, ha már online részt vettünk a népszámláláson. Legyünk megértőek és türelmesek, a számlálóbiztosok nagyon nehéz körülmények között dolgoznak, annak érdekében, hogy senki se maradjon ki az összeírásból. Abban az esetben, ha a számlálóbiztos kopogtatócédulát hagy, mert nem talált otthon, telefonon egyeztessünk vele, hogy tudja véglegesíteni a népszámlálási íveinket – hívta fel a figyelmet a Népszámlálás.ro közleményében.

Arról, hogy egy adott településen a számlálóbiztosok éppen melyik negyedben, melyik utcában hol tartanak a lekérdezéssel, mikor számíthatunk az érkezésükre, a helyi polgármesteri hivatalokban lehet érdeklődni – hívja fel a figyelmet a Népszámlálás.ro portál közleménye. Ha bármilyen egyéb, a válaszadással kapcsolatos kérdés vagy bizonytalanság merül fel, reggel 9 és este 20 óra között továbbra is hívható a 0371-900-172-es magyar nyelvű telefonos ügyfélszolgálat.

A népszámlálás első, online szakaszában, 2022. március 14. és május 27. között mintegy 11 millió kérdőívet töltöttek ki, ebből több mint kétmilliót érvénytelenített az Országos Statisztikai Intézet hibák vagy hiányosságok miatt. A személyes lekérdezés időszaka május 31-én kezdődött és a jelenlegi szabályozás értelmében július 17-ig tart.

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

A Budapesti Értéktőzsde idén is folytatta a hagyományt, és ismét összegyűjtött ötven magyar sikertörténetet. A sorozatban kilencedik kiadvánnyal immár 450 cégre nőtt a BÉT50-esek klubja.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe ismét felülteljesítő volt a héten. A BUX csütörtöki a történelmi csúcsát is megdöntötte. A vezető részvények felemás eredményeket értek el.