Egyre gyakrabban fizetünk okoseszközeinkkel

Egyre gyakrabban fizetünk okoseszközeinkkel

Hihetetlen tempóban növekszik az okostelefonos fizetések száma és forgalma Magyarországon. A múlt év végén már több mint 1,3 millió bankkártya volt túl a mobiltelefonba történő költözésen.

A mobilos fizetések száma és értéke kiemelkedő növekedést mutatott, 110 százalékkal emelkedett – mutatta be a money.hu friss összeállítása.

A készpénzellenes harc állását tekintve örömteli, hogy a bankkártyás fizetéseknél tempós növekedés látható évek óta. A legfrissebb, 2021 egészére vonatkozó jegybanki adatok szerint abszolút rekord született. Először volt példa több mint 1 milliárd kártyás tranzakcióra, ami 21 százalékos többletet jelent 2020-hoz képest, a magyarországi bankkártyás vásárlási forgalom pedig hasonló növekedéssel megközelítette a 10 ezer milliárd forintot.

Bár a tranzakciószámot és a forgalmat nézve még alacsony az úgynevezett mobiltárcás, másként az okostelefonos (okoseszközös) fizetések aránya, ezen a téren óriási növekedés látható.

A Magyarországon kibocsátott bankkártyák száma maradt a 9,9 millió darabos szinten, miközben a mobiltárcába regisztrált, azaz okostelefonba vagy okoseszközbe (például okosórába) “illesztett” kártyák száma 58 százalékos éves növekedést követően elérte megközelítette az 1,3 milliós szintet. Azaz 100-ból 13 bankkártya tulajdonosnak már nem kell elővennie a pénztárcáját, előhalászni a plasztikot, ha fizetni akar.

Ez önmagában szép bővülést jelent, de sokkal látványosabb számok is születtek:

  • a mobiltárcás fizetések száma 2021-ben 112 százalékkal,
  • a mobiltárcás forgalom összege ugyancsak 114 százalékkal nőtt.

Ez összesen 123 millió fizetést jelentett több mint 730 milliárd forintos értékben.

A money.hu szakértői szerint ezek a számok várhatóan továbbra is dinamikusan növekedni fognak az egyre magasabb bázisadatok ellenére is. A bővülésnek lendületet ad, hogy a bankok is igyekeznek ösztönözni a mobiltárcás fizetést, emellett egyre nagyobb teret nyernek a technológiai óriások fizetési megoldásai, így például az Apple Pay vagy a Google Pay.

Ugyanakkor tempós növekedéshátráltató tényezők is vannak, erre utalt tavaly publikált kutatásában az egyik legnagyobb kártyatársaság, a Mastercard. A felmérés terjedelmes értékeléséből többek között kiderül, hogy a készpénzes és bankkártyás fizetéshez képest a mobiltárcás fizetést sokan kevésbé tartják biztonságosnak.

A Mastercard kutatása rávilágított arra, hogy a kényelem- és biztonságérzet alacsony foka mellett az innováció iránti nyitottság általános hiánya egy másik tényező, amely hátráltatja az átlagos ügyfelek új fizetési módok kipróbálására való hajlandóságát. Csak a fogyasztók 39 százaléka állítja, hogy érdeklik a fizetési megoldásokkal kapcsolatos új információk, és csak 25 százalékuk igyekszik proaktív módon megismerni őket.

Pedig a kényelem és a biztonság tekintetében semmilyen hátrányban sincsenek a mobiltárcák a fizikai kártákhoz képest. Sőt. Felmérések szerint, azt, hogy ha otthon hagytuk, vagy ellopták a pénztárcánkat, azt sokszor csak órák múlva vesszük észre, a mobilunk eltűnését viszont lényegében perceken belül konstatáljuk – emlékeztetnek a money.hu szakértői. Amennyiben ez sokakban tudatosul, akkor a fent említett, egyébként tényleg látványos számokból látható bővülés még komolyabb sebességre kapcsolhat.

A Budapesti Közlekedési Központ igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy kiszolgálja az utasok igényeit és megfelelő számú Mol Bubi kerékpárt biztosítson az egyes gyűjtőállomásokon. Azonban ehhez arra is szükség van, hogy a közlekedők mindig csak a kijelölt gyűjtőállomásokon rakják le a kerékpárokat. A szétszórva hagyott biciklik hiányoznak a rendszerből, ami felhasználói, üzemeltetési és városképi szempontból is gondot okoz. A BKK bevezette korábban az 5000 forint elszállítási díjról szóló intézkedést, most pedig nyereményjátékot hirdetett meg, hogy minden bicikli a helyére kerüljö...

Visszatér Budapestre a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíj. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) kontinentális sorozatának arany besorolású versenyére idén augusztus 12-én kerül sor a Nemzeti Atlétikai Központban. Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) elnöke a hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, hogy amikor 2011-ben a régi Puskás Stadionban először megrendezték a versenyt, azt a célt tűzték ki, hogy eljussanak oda, ahol most tartanak: a Gyulai Memorialt a világ egyik legjobb egynapos versenyeként jegyzik. Számomra emocionálisan sokat jelent, hogy édesapánk emlékér...