A február második felében eszkalálódott orosz-ukrán háborús konfliktus érzékenyen érintette az inflációs nehézségek és a nyersanyagárak emelkedése miatt az utóbbi hónapokban egyébként is rendkívül volatilis tőkepiacokat. Míg az orosz és az ukrán tőzsdén a kereskedés napok óta szünetel, az árfolyamok kilengései a kelet-közép-európai és a nyugat-európai piacokon is jelen voltak.
Mindez a hazai befektetői hangulatra is kifejtette hatását – a Budapesti Értéktőzsde elsődleges részvényindexe, a BUX index 43 731 ponton zárta a hónapot, amely 18,2 százalékos csökkenést jelent januárhoz képest.
A visszaesés a blue chipeket sem kerülte el. Az OTP Bank esetében 30 százalékos zuhanás jelentkezett, míg a Mol és a Richter 5,8, illetve 16,5 százalékos esést produkált. A teljes részvénykereskedés összesített forgalma végül 426 milliárd forint volt, amelynek az OTP Bank adta az 73 százalékát, őt követve sorban a Richter 12,4 százalékkal, valamint a Mol 11,8 százalékkal. A negyedik helyen a Magyar Telekom zárta a hónapot 1 százalékos részesedéssel, az ötödik-hatodik helyen pedig januárhoz hasonlóan ismételten a 4iG és a Masterplast végzett.
Az azonnali részvényszekció összesen 426 milliárd forintos forgalmat bonyolított, amely 21,3 milliárd forint értékű napi átlagforgalmat jelent.
A befektetési szolgáltatók közül ismét a WOOD & Company generálta a legmagasabb forgalmat 244,4 milliárd forint értékben, míg a második helyen a Concorde végzett 193,4 milliárd forinttal, a dobogó harmadik fokára pedig az Erste Bank állhatott fel 171,9 milliárd forintos forgalommal.
Az árupiacon, a határidős gabonák piacán tovább folytatódott a januárban megindult emelkedő tendencia. Az árupiac összforgalma, az előző hónaphoz képest 43,4 százalékos emelkedést mutatva közel 2 milliárd forinttal zárta az időszakot. A szegmens forgalmát legnagyobb mértékben a fenntartható takarmánykukorica tette ki 86,6 százalékkal, míg a fenntartható takarmánybúza és az euró búza 11,2-2,3 százalékkal járult hozzá az összforgalomhoz.
A csökkenő tendenciák és a borús befektetői hangulat mellett két pozitív mérföldkövet is hozott a február a BÉT-en. A BÉT Legek keretében az Értéktőzsde idén is díjazta a hazai pénz- és tőkepiac legkiválóbb teljesítményeit – a BÉT új székházában megrendezett gálaeseményen összesen 26 kategóriában hirdetett győzteseket a BÉT. A kibocsátók köre is bővült a hónap során, a dunaújvárosi építőipari társaság, az Épduferr részvényeivel, a BÉT középvállalati igényekre szabott piacán, a BÉT Xtenden indult meg a kereskedés.