Állatvédelem

A Magyarországon is őshonos fajok megismertetése és védelme érdekében minden évben kiválasztják az év emlősét a VADONLESŐ Program keretében. 2024-ben a hazánkban fokozottan védett vadmacskára esett a választás.

Yang Yang és Long Hui a veszélyeztetett faj megőrzését célzó kutatási együttműködés keretében váltak a bécsi állatkert lakóivá. Az óriáspandák a mai napig a Kínai Népköztársaság tulajdonában vannak.

A madáretetés során egyszerre gazdagodhatunk a madármegfigyelés örömével, valamint segíthetünk a madaraknak, hogy könnyedén átvészeljék a telet. Ahhoz azonban, hogy segítsünk, és ne okozzunk bajt, fontos, hogy néhány egyszerű szabályt betartsunk.

Magyarország fokozottan védett fajának, a vadmacskának egyik példányát kapta lencsevégre a Visegrádi-hegység területén egy, a Vadmacska Fajmegőrzési Program keretén belül kihelyezett vadkamera. A faj a hibridizáció, tehát a vad- és házimacskák kereszteződése miatt erősen veszélyeztetett.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság és az E.ON hálózatos szakemberei példaértékű összefogásának köszönhetően rekordidőn belül madárvédelmi burkolat került a villanyoszlopokra. A hamvas rétihéja hazánkban fokozottan védett madárfaj, költőállománya mindössze 45-60 pár.