Rajtol a Tour de Hongrie – minden, amit az idei versenyről tudni kell

Rajtol a Tour de Hongrie – minden, amit az idei versenyről tudni kell

Idén ünnepli százéves születésnapját a magyar kerékpáros körverseny. Öt versenynap, 21 csapat, 126 versenyző, 875 kilométer. Ez vár ránk a 2025-ös Tour de Hongrie során.

A Tour de Hongrie idén is ProSeries kategóriás eseményként szerepel a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) versenynaptárában, mely a második legmagasabb szint a Tour de France-hoz hasonló WorldTour viadalok után. A verseny különlegességét százéves jubileuma adja: az első Magyar Körversenyt 1925-ben rendezték meg Budapest, Szombathely, Győr, Budapest útvonalon.

A 46. kiírást 2025. május 14. és 18. között rendezik, a program azonban már május 13-án kezdetét vette. ugyanis Budapesten, a Műegyetem Rakparton egy igazi kerékpáros fesztivál várt az érdeklődőkre, a Tour de Hongrie csapatbemutatója előtt ugyanis kiállítók, játékok egész sora, tombola, bringás reggeli és uzsonna, spinning, kerékpáros konferencia és bebiciklizések is vártak a szurkolókra.

Mmájus 14-én, szerdán ugyanott indul a Magyar Kerékpáros Körverseny, ahol száz évvel korábban az első is: a Szent Gellért téren. A mezőny első úticélja az 1925-ös verseny egy másik állomása, Győr lesz, ahol valószínűleg a sprinterek küzdhetnek meg a sárga trikóért. Május 15-én egy újabb sík szakasz következik a Balaton keleti medencéjénél Veszprém és Siófok között, majd jön a Tour de Hongrie királyetapja: május 16-án a Gödöllői Királyi Kastélytól indul a csúcstámadás a Kékestetőre (11 kilométer 5,5 százalék). Szombaton egy újabb sprinterszakasz következik Tata és Székesfehérvár között, majd május 18-án Etyekről rajtol az utolsó etap, hogy a Pilis emelkedői és Esztergom macskaköves útjai döntsenek az összetett győzelem sorsáról. A viadal az Esztergomi Bazilika előtt zárul. Az öt nap alatt összesen 875 kilométer és több mint 7000 méternyi szintemelkedés vár a mezőnyre.

Az útvonalról minden információ (itinerek, térképek, szintrajzok, GPX-fájlok, városi zárások, interaktív Google térképek és érdekességek) megtalálható a hivatalos Roadbookban.

Az elmúlt években már-már hagyománnyá vált, hogy a sprintersztárok Magyarországon készülnek fel a Tour de France-ra. A világ leggyorsabbja közül három korábbi Tour de Hongrie-szakaszgyőztes is itt lesz: a 2021-es zöld trikós Phil Bauhaus (Bahrain Victorious), a hatszoros Tour de France-szakaszgyőztes Dylan Groenewegen (Jayco AlUla) és a pályakerékpáros olimpiai bajnok Sam Welsford (Red Bull – BORA – hansgrohe). Mellettük a pánamerikai bajnok Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates XRG), az Európa-bajnok, kétszeres Giro d’Italia pontversenygyőztes Giacomo Nizzolo (Q36.5 Pro Cycling Team) és a pályakerékpáros világbajnok Tim Torn Teutenberg (Lidl – Trek) is eséllyel harcolhat szakaszgyőzelmekért.

Az összetett győzelem sorsa idén különösen kiszámíthatatlan, hiszen egyetlen korábbi győztes vagy kiemelkedő favorit sem lesz ott a rajtnál. A legnagyobb esélyesek a spanyol Pablo Torres (UAE Team Emirates XRG), a kolumbiai Sergio Higuita (XDS Astana) és az ecuadori Harold Martin Lopez (XDS Astana) lehetnek, de az osztrák Rainer Kepplinger (Bahrain Victorious), a német Emil Herzog (Red Bull – Bora – Hansgrohe), a kolumbiai Ivan Sosa (Equipo Kern Pharma), a spanyol Abel Balderstone (Caja Rural – Seguros RGA) és a dán Albert Withen Philipsen (Lidl – Trek) sem tűnik esélytelennek.

Különlegesség, hogy bár 2017 óta először nem lesz magyar válogatott a mezőnyben, az előzetes rajtlisták tanulsága alapján így is 15 honfitársunknak szurkolhatunk a versenyen. Ez nagyban köszönhető annak, hogy három magyar csapat is Continental Team besorolást kapott, így rajthoz állhatnak a Tour de Hongrie-n. Az Epronex – Hungary Cycling Teamnél három, a Karcag Cycling ÉPKAR Teamnél és a Team United Shippingnél négy-négy honfitársunk lehet ott a rajtnál. Mellettük az MBH Bank Ballan CSB-ben két, az Euskaltel – Euskadiban és a Pierre Baguette-ben egy-egy hazai bringás kapott helyet. A legjobb magyar versenyző címért Dina Márton (Euskaltel – Euskadi), Valent Márk (MBH Bank Ballan CSB), Fetter Erik (Team United Shipping) és Feldhoffer Bálint (Team United Shipping) lehetnek versenyben.

Az utóbbi években megszokott módon négy megkülönböztető trikó talál gazdára a százéves Tour de Hongrie-n. Az összetettben legelőkelőbb helyen álló magyar versenyző a Magyar Közút fehér trikóját viselheti majd. A hegyi részhajrák során legtöbb pontot gyűjtő versenyző a Cofidis piros mezével gazdagodhat. A befutók és a gyorsasági részhajrák legeredményesebbje, vagyis a pontverseny vezetője az Europcar és a Skoda zöld mezét öltheti magára. A legértékesebb mez a Visit Balaton 365, az Aktív Magyarország és a Magyar Kerékpáros Szövetség sárga trikója, mely az összetett verseny aktuális éllovasának jutalma.

Magyarországon az M4 Sport minden szakaszt a rajttól a célig élőben közvetít. Az eseményeket online is követhetik a nézők az m4sport.hu oldalán. A hazai sportcsatornán a verseny elemző és értékelő műsora, az Aprés Tour is adásba kerül, az online térben élőben, a televízióban pedig felvételről. Magyarországon emellett a Max streamingszolgáltatón élőben tekinthetik meg a nézők a szakaszok utolsó két óráját, az Eurosport pedig napi és heti összefoglalókat tűz műsorra.

A mezőny útját idén is reklámkaraván kíséri. A látványos járműoszlop a mezőny előtt haladva kedveskedik majd ajándékokkal és meglepetésekkel a szurkolók számára. A karavánról itt olvashat bővebben.

Aki szeretné próbára tenni magát a Tour de Hongrie útvonalán, három alkalommal is lehetősége lesz erre. Május 14-én, az első szakasz rajtját követően a résztvevők a fővárosi lassúrajtkörön gurulhatnak végig az AmaTour Budapest keretei közt. Két nappal később, május 16-án a hegyek szerelmesei Mátrafüredről Mátraházára tekerhetnek fel szervezetten a Cofidis AmaTour Kékes túrán. Május 17-én pedig az utánpótláskorú versenyzőknek kedveznek egy kritériumversennyel a székesfehérvári körpályán.