A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) egészségügyi és biztonsági okokból megtiltja a versenyzőknek a szénmonoxid használatát. A sportági szövetség bejelentette, hogy nem engedélyezi versenyzők és csapatok számára a szénmonoxid egészségügyi létesítményen kívül használatát.
A gázt, amely egy bizonyos koncentráció felett halálos is lehet, alacsony dózisban használták az edzéseken, hogy ezzel is segítsék a bringások vérmutatóinak, különösen a hemoglobin-szintjének mérését. A szénmonoxidot azért kezdte el sok csapat alkalmazni, mert annak belélegzésével magaslati körülményeket lehetett szimulálni nem magaslati körülmények között. Mindez ugyan nem teljesítményfokozó hatású, ugyanakkor a gáz ismételt használata vagy annak magas koncentrációja veszélyeket hordoz, akár halált is okozhat.
A háromszoros Tour de France-győztes szlovén Tadej Pogacar egyesülete, az UAE is használt tavaly decemberig szénmonoxidot. Az, hogy idén február 10-től már tilos használni, látszólag nem változtatta meg az erőviszonyokat:
- Pogacar meggyőző fölénnyel, két szakaszt is megnyerve húzta meg az UAE Tour összetettjét,
- miközben legnagyobb riválisa, a dán Jonas Vingegaard az Algarvei Körverseny megnyerésével kezdte a szezont.
Az UCI doppingolás szempontból novemberben arra kérte a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséget (WADA), hogy vizsgálja meg a szénmonoxid alkalmazását.
Az új szabályozás megtiltja a kereskedelmi forgalomban kapható, oxigén- és széndioxid-palackokhoz csatlakoztatott széndioxid-visszalélegző rendszerek birtoklását egészségügyi létesítményen kívül
– áll az UCI végrehajtó bizottsági ülése után kiadott közleményében, amelyben azt is jelzi, hogy a tilalom minden UCI-szabályzat hatálya alá tartozó licenctulajdonosra, csapatra és testületre vonatkozik, valamint mindenkire, aki ilyen egészségügyi felszereléssel rendelkezhet a versenyzők vagy klubok nevében.
A közlemény kitért arra is, hogy a szénmonoxid belélegzése továbbra is engedélyezett marad egészségügyi intézményekben, de a kezelést szakorvosnak kell ellenőriznie.
David Lappartient, a szövetség elnöke hozzátette, hogy az UCI fő prioritása a versenyzők egészségének és biztonságának védelme, a mostani tiltó határozat pedig egy újabb jelentős lépés ebbe az irányba. A francia sportvezető tavasszal versenybe száll a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) elnöki posztjáért.