Új vészhelyzeti kikötőt létesítenek hamarosan a görögországi Szantorini szigetén, hogy megkönnyítsék az emberek biztonságos kimenekítését abban az esetben, ha nagyobb erejű földrengés rázná meg a népszerű üdülőhelyet – jelentette be hétfőn Vaszílisz Kikíliasz görög polgári védelmi miniszter.
Az égei-tengeri szigetet január vége óta már több mint tizennégyezer, kisebb erejű földmozgás rázta meg, ami miatt több ezren távoztak a szigetről, a lakosság csaknem kétharmada elhagyta Szantorinit. Bezártak az iskolák, leálltak az építkezések. Komolyabb károkról nem érkeztek jelentések, de szakértők szerint az utóbbi hetekben tapasztalt szeizmikus aktivitás példa nélküli, még ahhoz képest is, hogy Görögországban európai viszonylatban gyakoriak a földrengések, mert az ország az afrikai és az eurázsiai tektonikus lemez találkozásánál fekszik. Nem kizárt, hogy erősebb földmozgások is előfordulhatnak.
Szantorini fő kompkikötője és a sziget más létesítményei nem tökéletesen biztonságosak, ezért a görög kormány úgy döntött, átmenetileg kialakítanak egy kifejezetten evakuációs célú kikötőt, amelyet vészhelyzet esetén az utasszállító kompok igénybe vehetnek, amíg el nem készül egy teljesen új kikötői infrastruktúra – mondta el a miniszter az ANT1 görög televíziónak.
Bár a múlt hét végére némileg csillapodtak a földrengések, a helyi hatóságok vasárnap egy újabb héttel meghosszabbították a vészhelyzeti intézkedések hatályát, és ismételten arra szólították fel az embereket, hogy kerüljék el a parthoz közeli területeket és a földcsuszamlások szempontjából veszélyes meredek domboldalakat.
Kiriákosz Micotákisz görög kormányfő vasárnap a Facebook-oldalán azt írta, egyelőre nehéz megjósolni, hogyan fog alakulni a helyzet Szantorinin, a szeizmológusok percről percre nyomon követik az eseményeket, és napról napra elemzik az adatokat. A kormány elrendelte az összes ajánlott biztonsági intézkedést. Legalább péntekig minden iskola zárva marad Szantorini, Anafi, Híosz és Amorgosz szigetén.