Útbemutató gála keretében ismertették a szervezők az idén 100 éves Tour de Hongrie útvonalát. A február 4-i, budapesti eseményen a magyar körverseny korábbi nagy alakjai közül az 1997-es győztes Bebtó Zoltánt, a 2002-es bajnok Vanik Zoltánt, illetve az olimpiai hatodik helyezett, az 1965-ös Tour de Hongrie mezőnyében is megforduló Peterman Józsefet köszöntötték.
A jubileumi évforduló alkalmából először is szeretnék köszönetet mondani annak a kiváló szervezőcsapatnak, akik évről évre mindent megtesznek azért, hogy a Tour de Hongrie folyamatosan fejlődjön és méltán kerüljön egyre feljebb a kerékpárversenyek rangsorában! A sportirányításban az egyik legfőbb célunk, hogy minél többeknek váljon élete szerves részévé a rendszeres mozgás. A kerékpársport ebben fontos szövetségesünk, hiszen ez az egyik legnépszerűbb közösségi sportolási forma, amely ráadásul abban is segít, hogy mozgás közben felfedezzük hazánk értékeit. Remélem, hogy a tavalyi év fantasztikus olimpiai eredményeinek és az idei Tour de Hongrie-nak is köszönhetően még többen csatlakoznak majd a kerékpárosok közösségéhez a mindennapokban. Aki kedvet kap, azt pedig szeretettel várjuk Sportoló Nemzet Programunkban is, ahol tagjaink nemcsak edzési tippekkel lehetnek gazdagabbak, de kedvezményes sportolási lehetőségek és remek közösségi sportprogramok is várnak minden érdeklődőre – árulta el beszédében Schmidt Gábor, sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár.
Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár elmondta, hogy a Tour de Hongrie az elmúlt években a kerékpározás ünnepévé vált Magyarországon. Évről évre világsztárok tekernek Magyarország legszebb tájain, és a fiatal magyar versenyzők is lehetőséget kapnak, hogy megmutassák tehetségüket a világnak. A Tour de Hongrie a profik mellett az amatőröket is kerékpárra ülteti. Révész reményei szerint az idén is sok ezren bringáznak el a verseny egy-egy izgalmas pontjára, hogy részesei legyenek az élménynek, és szurkolhatnak kedvenceiknek.
A Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke, Schneller Domonkos a hazai kerékpársport Tour de Hongrie-val párhuzamos fejlődését emelte ki. Mint említette, a sportág hazai erejét és fejlődését jól mutatja, hogy egy ProSeries versenyen még sosem tekert 10-nél több magyar versenyző profi csapatok színeiben. Azonban idénre már olyan képességű fiatal bringások nőttek fel Valter Attila, Dina Márton és Fetter Erik mellé, hogy hazai szempontból egyáltalán nem lefutott a 100. Tour de Hongrie.
Eisenkrammer Károly, a Tour de Hongrie főszervezője elmondta, hogy nagyon büszke vagyok arra, hogy a verseny százéves múltja alatt a szervezés leghosszabb összefüggő sorozata hozzá kötődik, hiszen 2015 óta az idei lesz a tizenegyedik verseny, amelynek ő a főszervezője.
Sajnos az elmúlt száz évben többször is megakadt a Tour de Hongrie kereke, de az a lendület, amely most hajt minket, átsegít a nehézségeken, még akkor is, ha éppen szemből fúj a szél. Ebben a munkában olyan társakra találtunk, mint a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség, az MKSz és a partnervárosaink. A Tour de Hongrie szervezésének Alfája és Omegája az útvonal, amely látszólag egyszerű, hiszen csak követni kell a térképen lévő utakat, de valójában hatalmas munka az összeállítása. A lehetséges rajt- és célvárosok jelentkezésétől sok idő telik el, mire összeáll a pontos rajtterület, vagy hogy hová kerül a célkapu. Fontos szempont, hogy mit fog látni a tévénéző a verseny hátterében, hogy megjelenítsük a városok idegenforgalmi értékeit, de mindenekelőtt az, hogy a lehető legbiztonságosabb útvonalat jelöljük ki a nemzetközi mezőny számára. Hiszen ők, a bringások a versenyünk hősei, azok a gladiátorok, akik miatt milliók kapcsolnak a televízió előtt ülve a Tour de Hongrie-ra, és akik miatt tízezrek zarándokolnak el egy-egy kiemelt emelkedőhöz
– részletezte Eisenkrammer.
Videóüzenetben jelentkezett be a gálán a háromszoros világbajnok Peter Sagan, aki pályafutása utolsó ProSeries versenyét a Tour de Hongrie-n teljesítette 2024-ben. A hazai kerékpárosok közül Dina Márton üzent a nézőknek, aki tavaly rekordot jelentő negyedik alkalommal szerezte meg a verseny legjobb magyarjának járó fehér trikót.
A 2025-ös Tour de Hongrie a Magyar Kerékpáros Szövetség, a Vuelta Sportiroda és a Nemzeti Rendezvényszervező Ügynökség által valósul meg, az Aktív Magyarország program és a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkársága jóvoltából.
Érdekességek a százéves Tour de Hongrie útvonaláról
A Tour de Hongrie teljes távja idén 885 km, mely alatt több mint 7000 méternyi szintemelkedést kell leküzdeniük a versenyzőknek. Az ötnapos verseny három etapja a sprintereknek, egy pedig a hegyek specialistáinak kedvez – a mindent eldöntő, utolsó etap végkimenetele az utolsó pillanatig kiszámíthatatlan.
Az útvonal a főváros mellett Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Somogy, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves vármegyéket érinti. Összesen 101 településen halad át.
Összesen 13 gyorsasági részhajrán gyűjthetnek a versenyzők pontokat és bónuszmásodperceket. Az időjóváírások továbbra is az első három áthaladót díjazzák 3, 2 és 1 másodperccel. 10 kategorizált emelkedő állja a versenyzők útját a 46. Tour de Hongrie-n. A Kékestető első kategóriás hegye mellett négy második és öt harmadik kategóriás mászás során szerezhetnek hegyi pontokat a piros trikóra ácsingózó versenyzők.
A Tour de Hongrie útvonala
- május 14., szerda: 1. szakasz, Budapest – Győr, 270 kilométer (1042 méter szintemelkedés)
- május 15., csütörtök: 2. szakasz, Veszprém – Siófok, 178 kilométer (1244 méter szintemelkedés)
- május 16., péntek: 3. szakasz, Gödöllő – Gyöngyös – Kékestető, 163 kilométer (1974 méter szintemelkedés)
- május 17., szombat: 4. szakasz, Tata – Székesfehérvár, 167 kilométer (1035 méter szintemelkedés)
- május 18., vasárnap: 5. szakasz, Etyek – Esztergom, 167 kilométer (1858 méter szintemelkedés)