Történelmi megállapodást írtak alá a régió tőzsdéi

Történelmi megállapodást írtak alá a régió tőzsdéi

A magyar, a szlovák, a román, a bolgár, a szlovén, a lengyel és a horvát tőzsdék fogtak össze a tőkepiacok fejlesztése céljából. A Pozsonyban született megállapodásnak részese az EBRD is.

Egyetértési megállapodást írtak alá november 13-án Pozsonyban a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), a Pozsonyi Értéktőzsde (BSSE), a Bukaresti Értéktőzsde (BVB), a Bolgár Értéktőzsde (BSE), a Ljubljanai Értéktőzsde (LJSE), a Varsói Értéktőzsde (WSE) és a Zágrábi Értéktőzsde (ZSE) képviselői, valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Az együttműködés a közép-európai tőkepiacok összehangolt fejlesztését, együttműködésük elmélyítését, valamint az erőforrások közös kihasználását tűzte ki célul.

A megállapodás főbb területei közé tartozik az elsődleges piacok bővítése, a hosszú távú lakossági megtakarításokat támogató intézményi keret fejlesztése, a lakossági befektetők részvételének ösztönzése, az új technológiák támogatása, a régiós tőkepiaci infrastruktúra hatékonyságának növelése, valamint a bevált gyakorlatok megosztása.

A jól működő tőkepiacok a gazdaság és különösen a kis- és középvállalkozások fejlődésének alapját képezik. Ezek a piacok létfontosságú finanszírozási forrást biztosítanak a gyorsan növekvő és innovatív vállalatok számára, és lehetőséget adnak a lakosságnak, hogy részesedjenek a gazdasági sikerből.

A közép-európai tőzsdék kulcsszerepet játszanak a helyi tőkepiaci ökoszisztéma kialakításában és fejlesztésében. A Budapesti Értéktőzsde kiemelt célja, hogy aktívan részt vegyen ennek előmozdításában és a gazdasági növekedést támogató kezdeményezések megvalósításában, amelyek hozzájárulnak a régió hosszú távú versenyképességéhez és fenntartható fejlődéséhez – nyilatkozta a partnerség bejelentésével kapcsolatban Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.

A megállapodás aláírói szerint a régiós együttműködés hatékony megoldást kínál a közös kihívások kezelésére, mivel lehetővé teszi az erőforrások hatékonyabb felhasználását, valamint ösztönzi a régiós tőkepiacok integrációját a határon átnyúló üzleti folyamatok révén. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elkötelezett a régiós tőkepiacok fejlesztése és a helyi ökoszisztémák támogatása iránt.

A címvédő kínai Ting Li-zsen és a budapesti sakkolimpián csapatával aranyérmet szerző indiai Dommaraju Gukesh Szingapúrban 14 partiban dönti el, ki a világ legjobbja.