Spanyolország újra felülhetett Európa trónjára

Spanyolország újra felülhetett Európa trónjára

A spanyol labdarúgó válogatott története során negyedszer is Európa-bajnok lett, miután a berlini döntőben 2-1 arányban felülmúlta Anglia legjobbjait. Az Eb-n minden meccsét megnyerő Spanyolország megérdemelten múlta felül a sorozatban második döntőjét is elbukó angol csapatot.

A spanyol labdarúgó-válogatott immár egyedüli csúcstartóként negyedszer lett Európa-bajnok, miután vasárnap 2-1-re legyőzte a sorozatban második döntőjét elveszítő angol csapatot.

A döntőt felvezető ünnepség végén az előző győztes Olaszország egyik legjobbja, Giorgio Chiellini hozta be a finálé résztvevőire utaló piros-sárga és piros-fehér szalagokkal feldíszített trófeát a pálya mellett felállított emelvényre.

A finálé első perceiben mindkét csapat azt nyújtotta, ami eddig jellemezte a játékát az Eb-n. Az angol többnyire hátul próbált passzolgatni, az előre játékba viszont már pontatlanság csúszott, a spanyol pedig a párharcokat bátran felvállalva támadólag lépett fel. A spanyol mezőnyfölény ellenére a kapuk nem forogtak veszélyben, tíz perc elteltével először az ezúttal is nagy kedvvel futballozó Nico Williams betörése okozott izgalmat, de Stones az utolsó pillanatban blokkolta a lövést. A szigetországiak jóval kevesebbet birtokolták a labdát, a spanyol kapuig pedig csak elvétve jutottak el.

Az idő múlásával még nyomasztóbbá vált a spanyolok labdabirtoklási fölénye, azonban a rivális védelme jól zárt, így helyzetek nem voltak, csak néhány távoli lövési kísérlet, melyek mindegyikét blokkolták az angol védők, illetve a beívelések és szögletek rendre pontatlanok voltak. Ennek nyomán az első félidő jószerivel úgy telt el, hogy egyik kapusnak sem volt védenivalója, végül közvetlenül a szünet előtt Unai Simon hárította könnyedén Foden kiszorított helyről leadott lövését.

A térfélcserét követően az első spanyol akció rögtön gólt eredményezett Yamal és Williams összjátékának végén, sőt, alig egy perccel később majdnem a második támadás is hasonlóképpen végződött, akkor viszont Olmo nagy helyzetben, tíz méterről nem találta el a kaput. A gól alapjaiban változtatta meg a játék képét, ugyanis az angolok teljesen megzavarodtak, már nemcsak támadásban, hanem védekezésben sem voltak hatékonyak. A spanyolok pedig felbátorodtak, néhány perc leforgása alatt több veszélyes szituáció alakult ki Pickford kapuja előtt, mint az egész első félidőben, Morata és Williams lövése is góllal kecsegtetett, de mindketten célt tévesztettek. Bő tíz perc után azért felocsúdott a háromoroszlános gárda, amit Bellingham lövése jelzett. Ennek ellenére a spanyolok jártak közelebb a gólhoz, ugyanis Yamal nagyszerű, jobb alsó sarokba tartó lövését Pickford védte bravúrral.

Bő negyedórával a meccs vége előtt megbosszulta magát, hogy a spanyol csapat nem tudta eldönteni a találkozót, ugyanis a csereként beállt Palmer hajszálpontos lövéssel váratlanul egyenlített. Néhány percet leszámítva a hajrában beszorult Anglia, az első "meccslabda" az immár 17 éves Yamal előtt adódott, azonban rosszul találta el a labdát, így Pickford védeni tudott. A másodikat viszont a Palmerhez hasonlóan csereként beállt Mikel Oyarzabal már kihasználta. A hátralévő kevés időben igazán egyetlen egyenlítési lehetősége volt Angliának, akkor egy támadáson belül három is, de Unai Simón és Dani Olmo mentése után a harmadik kísérlet már fölé szállt.

Összességében a végig jobban futballozó Spanyolország megérdemelten diadalmaskodott. A csapat ráadásul 100 százalékos teljesítménnyel ülhetett fel a kontinens trónjára, hiszen mindhárom csoportmeccsét megnyerte, és az egyenes kieséses szakaszban is csak a házigazda németek ellen volt szüksége hosszabbításra a győzelemhez. A spanyolok sorrendben Horvátország (3-0), Olaszország (1-0), Albánia (1-0), Grúzia (4-1), Németország (2-1), Franciaország (2-1) és Anglia (2-1) ellen is nyerni tudtak.

A mostani győzelmével Spanyolország az örökrangsorban a háromszoros Európa-bajnok Németországot maga mögött hagyva 1964, 2008 és 2012 után negyedszer nyerte meg a kontinensviadalt.


Labdarúgó Európa-bajnokság, döntő

Spanyolország – Anglia 2-1 (0-0)

Berlin, Olimpiai Stadion, 71 ezer néző, játékvezető: Francois Letexier (francia)

Spanyolország:
Simon – Carvajal, Laporte, Le Normand (Nacho, 83.), Cucurella – Rodri (Zubimendi, a szünetben), Ruiz – Yamal (Merino, 89.), Olmo, Williams – Morata (Oyarzabal, 68.)
Szövetségi kapitány: Luis de la Fuente (spanyol)

Anglia:
Pickford – Walker, Guehi, Stones, Shaw – Rice, Mainoo (Palmer, 70.), Saka – Bellingham, Foden (Toney, 89.), Kane (Watkins, 61.)
Szövetségi kapitány: Gareth Southgate (angol)

Gólszerzők: Williams (47.), Oyarzabal (86.), illetve Palmer (73.)

Sárga lap: Olmo (31.), illetve Kane (25.), Stones (53.), Watkins (92.)

Egyre kevesebben bliccelnek a budapesti tömegközlekedési eszközökön a BKK adatai alapján. Azonban a bliccelők között rendre vannak olyanok, akik (az elévülés téves reményében) halogatják a pótdíj befizetését, emiatt végül hatalmasra duzzadt összeget kénytelenek fizetni.

Az év eddigi legszorosabb cyclocross versenyét hozta a benidormi világkupa női futama. Vas Kata Blanka végig az élmezőnyben küzdött a dobogós helyekért, végül az ötödik helyen ért célba a Fem Van Empel győzelmével zárult versenyen.