Nem kell aggódniuk a lakásvásárlóknak, hamarosan csökkenhetnek az árak

Nem kell aggódniuk a lakásvásárlóknak, hamarosan csökkenhetnek az árak

Habár éves szinten továbbra is jelentősnek számít a lakásdrágulás, januárhoz képest már több helyen mérséklődnek az árak. A használt lakások kínálata Budapesten 20 százalékkal, a vármegyeszékhelyeken több mint 60 százalékkal nőtt.

Továbbra is a széles szakadék a lakáspiacon, ami a kínálat és a kereslet alakulását illeti. Ez pedig egyre jobban látszik a használt lakások átlagos négyzetméterárának alakulásán – írta legfrissebb, márciusi adatokat bemutató elemzésében az ingatlan.com.

Bár éves összevetésben még mindig jelentős drágulás látható az átlagos négyzetméterárak alapján az országos piacon, tavaly ősszel megtorpant az áremelkedés. Sőt, bizonyos lokációk kínálatában már csökkentek az árak. Ezen felül a vásárlók alkupozíciója a tavalyi szint másfélszeresére, 6-8 százalékra nőtt 2023-ban. Így nem túlzás azt mondani, elindult az árcsökkenés – ismertette Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Hozzáfűzte, hogy a folyamat hátterében főként az áll, hogy a magas lakáshitelkamatok, valamint a bizonytalan környezet miatt sok háztartás későbbre halasztotta a tervezett költözést.

Miközben az eladó lakások iránt érdeklődők száma csökkent, a kínálat jelentősen nőtt. Budapesten több mint 20 százalékkal bővült tavaly márciushoz és majdnem 10 százalékkal idén januárhoz képest. A vármegyeszékhelyeken összességében több mint 60 százalékkal nőtt a kínálat egy év alatt, de az idei év első hónapjához képest is két számjegyű, több mint 11 százalékos bővülés következett be.

A fővárosban március végén 952 ezer forint volt az eladó használt lakások átlagos négyzetméterára, ez több mint 8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi adatot.

Azonban a januárral összevetve csupán 0,4 százalékos emelkedtek az árak, ami már csak stagnálást jelent. Több városrészben csökkentek az árak az év elején látott szintekhez viszonyítva. Az egyik legnépszerűbb fővárosi lokációnak számító XIII. kerületben 1,7 százalékkal 1,06 millió forintra mérséklődött az átlagos négyzetméterár. A XV., a XX., a XXI. és a XXII. kerületben 2-3 százalékos csökkenés ment végbe két hónap alatt, így a négyzetméterár 698-971 ezer forintra változott.

A vármegyeszékhelyeken 3-34 százalékkal nőttek az árak éves összevetésben. A januári árakhoz képest Szombathelyen, Debrecenben, Pécsen és Kecskeméten 0,7-3,9 százalékkal 518-754 ezer forintra süllyedtek a négyzetméterárak. Számos vármegyeszékhelyen pedig stagnálásról beszélhetünk. Igaz vannak azért kivételek, Egerben, Szolnokon és Tatabányán egyaránt 5 százalék körüli emelkedés következett be január óta, így a négyzetméterárak 471-547 forintra nőttek – fejtette ki Balogh László.

A szakértője úgy gondolja, hogy az infláció mérséklődésére, és ezzel együtt pedig a kamatok csökkentésére lenne szükség ahhoz, hogy élénkülés jöjjön a használt lakások piacán. Egyelőre korai pontos előrejelzést mondani erre, de várhatóan az év második felében már kedvezőbb lesz a helyzet.

 

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

A Budapesti Értéktőzsde idén is folytatta a hagyományt, és ismét összegyűjtött ötven magyar sikertörténetet. A sorozatban kilencedik kiadvánnyal immár 450 cégre nőtt a BÉT50-esek klubja.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe ismét felülteljesítő volt a héten. A BUX csütörtöki a történelmi csúcsát is megdöntötte. A vezető részvények felemás eredményeket értek el.