Argentína nyerte a labdarúgó világbajnokságot

Argentína nyerte a labdarúgó világbajnokságot

Fordulatos, drámai meccsen, 3-3-as döntetlen követően büntetőpárbajban dőlt el a világbajnoki cím sorsa. Az argentin válogatott 1978 és 1986 után harmadszor ülhetett fel a futballvilág trónjára.

Története során harmadszor nyert labdarúgó-világbajnokságot Argentína azzal, hogy a katari vb vasárnapi fináléjában 2-2-es rendes játékidő és 3-3-as hosszabbítás után tizenegyesekkel 4-2-re legyőzte a legutóbb aranyérmes francia válogatottat.

A döntő első félidejében a franciák átadták a területet riválisuknak és inkább kontrákra rendeztek be, de sok hibával futballoztak, így az argentinok veszélyes helyzeteket tudtak kialakítani. A félidő közepén megszületett a finálé első gólja, a Dembélé felesleges szabálytalansága megítélt büntetőt Lionel Messi higgadtan értékesítette. A 35 éves szupersztár ezzel a vb-k történetének első játékosa lett, aki az egyenes kiesés szakaszban – amióta vannak nyolcaddöntők –, minden mérkőzésen betalált a kapuba, korábban Toto Schillaci (1990), Roberto Baggio (1994), Hriszto Sztoicskov (1994), Davor Suker (1998) és Wesley Sneijder (2010) sorozata is megszakadt. Messinek ez volt a negyedik gólja büntetőből a tornán, 1978-ban a holland Rob Rensenbrink, 1966-ban pedig a portugál Eusebio volt eredményes négyszer tizenegyesből.

Az argentinok nem sokkal később Di María révén egy tökéletes kontrával növelték előnyüket, a franciák megrogytak, ezt érzékelte Didier Deschamps szövetségi kapitány is, aki még a szünet előtt kettőt cserélt. A címvédő európai együttes ennek ellenére úgy zárta az első játékrészt, hogy kapura lövési kísérlete sem volt.

A második játékrészre valamennyire feljavult a címvédő csapat játéka, de a helyzeteket továbbra sem tudott kidolgozni, az argentinok összességében magabiztosan őrizték előnyüket. A 80. percben szinte a semmiből szépítettek a franciák, a századik válogatottságát ünneplő Otamendi szabálytalankodott, az újabb büntetőt pedig Kylian Mbappé lőtte be. A PSG sztárja két perc múlva egy csodálatos góllal egyenlített. A hajrá a franciákról szólt, a ráadás utolsó percében mégis Messi volt közel a gólhoz, de távoli lövését Lloris hárította bravúrral.

A hosszabbítás első félidejének utolsó percében Messi zseniálisan tálalt Lautaro Martinez elé, de az Internazionale csatárának közeli lövésébe beleléptek. A támadó néhány pillanattal később egy tökéletes indítást követően egyedül léphetett ki, de mellé lőtt.

A folytatásban is az argentinok akarata érvényesült, Martínez harmadszor is ziccert hibázott, de itt már ünnepelhetett is az Albiceleste, miután Messi közvetlen közelről nem hibázta el az elé kerülő kipattanót. Azonban ezzel sem volt vége a meccsnek, Mbappé másodszor is odaállhatott a büntetőponthoz egy kezezés után. Ezúttal sem hibázott, így nemcsak a nyolcadik gólját szerezte meg, amivel bezsebelhette a gólkirályi címet, de a világbajnokságok történetének második játékosa lett az angol Geoff Hurst (1966) után, aki mesterhármast szerzett a fináléban.

A slusszpoén a 120. percben jöhetett volna, Mbappé kapura tartó beadását Kolo Muani nem tudta megcsúsztatni, a labda így is csak centikkel ment mellé, majd a 123. percben újra ő került ziccerbe, azonban Emiliano Martinez a vb egyik legnagyobb védését mutatta be. A döntés a büntetőpárbajra maradt, amelyben a magabiztosabb dél-amerikai csapat kerekedett felül ellenfelén.


Labdarúgó Világbajnokság, Döntő:

Argentína – Franciaország 3-3 (2-0, 2-2, 2-2) – tizenegyesekkel: 4-2

Luszail, 88 966 néző, játékvezető: Szymon Marciniak (lengyel)

Argentína:
Emiliano Martinez – Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Nahuel Molina (Gonzalo Montiel, a hosszabbítás előtti szünetben), Nicolas Tagliafico (Paulo Dybala, 121.) – Rodrigo De Paul (Leandro Paredes, 102.), Alexis Mac Allister (German Pezzella, 116.), Enzo Fernandez, Ángel Di María (Marcos Acuna, 64.) – Lionel Messi, Julian Álvarez (Lautaro Martinez, 102.)
Szövetségi kapitány: Lionel Scaloni (argentin)

Franciaország:
Hugo Lloris – Jules Koundé, Raphaël Varane (Ibrahima Konaté, 113.), Dayot Upamecano, Theo Hernandez (Eduardo Camavinga, 71.) – Aurélien Tchouameni, Adrien Rabiot (Youssouf Fofana, 96.) – Antoine Griezmann (Kingsley Coman, 71.) – Kylian Mbappé, Ousmane Dembélé (Randal Kolo Muani, 41.) – Olivier Giroud (Marcus Thuram, 41.)
Szövetségi kapitány: Didier Deschamps (francia)

Gólszerzők: Messi (23. – tizenegyesből, 108.), Di María (36.), illetve Mbappé (80. – tizenegyesből, 82., 118. – tizenegyesből)

Sárga lap: Fernandez (45+7.), Acuna (90+8.), Paredes (114.), Montiel (116.), illetve Rabiot (55.), Thuram (87.), Giroud (95., a kispadon)

Tizenegyesek:

  • Mbappé félmagasan a kapu jobb oldalába lőtt (0-1).
  • Messi hidegvérűen gurított jobbra (1-1).
  • Coman jobbra tartó lövését Martínez hárította.
  • Dybala a kapu közepébe lőtt, Lloris épphogy elmozdult a helyéről (2-1).
  • Tchouameni a jobb kapufa mellé lőtt.
  • Paredes a jobb alsó sarokba lőtt (3-1).
  • Kolo Muani óriási erővel a kapu közepébe bombázott (3-2).
  • Montiel a jobb sarokba lőtt (4-2).