Pesszimizmus és áremelkedés jellemzi a lakáspiacot

Pesszimizmus és áremelkedés jellemzi a lakáspiacot

A hazai ingatlanbérleti piacon a mögöttünk hagyott hónapokban díjemelkedési tendencia volt érezhető. A lakáspiaci kilátások ugyanakkor tovább romlottak.

A lakáspiaci kilátások 2022 során csaknem folyamatosan romlottak, nem volt kivétel ez alól a novemberi felmérés sem. Az országos lakáspiaci index értéke az előző megkérdezéshez képest 9, a fővárosi 10 ponttal csökkent. Az ingatlanos szakma körében többségbe kerültek a lakásárak csökkenésére számítók, a fővárosban még nem vagy alig, a vidéki körzetekben azonban érezhető mérséklődésre számítanak a válaszolók – derül ki a GKI és a Masterplast közös, negyedéves, 1000 fős, nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség szerint reprezentatív felmérésének eredményeiből.

Az ingatlannal foglalkozó fővárosi vállalkozások körében a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások az egy negyedévvel korábbihoz képest jelentősen romlottak. Csaknem minden szegmensben a keresletet kisebb-nagyobb mértékben meghaladó kínálat, azaz összességében túlkínálat valószínű. A kereslet és kínálat egyensúlya csak a budai panellakások piacán várható – de az egy negyedévvel korábbihoz képest itt is romlottak a kilátások. Kelet- és Nyugat-Magyarországon egyaránt romlóak a várakozások, s minden szegmensben túlkínálatot várnak.

A lakosság a korábbinál óvatosabbá vált. A biztosan lakást vásárolni vagy építeni szándékozó háztartások száma az egy negyedévvel ezelőttihez képest 17, a valószínűleg ezt szándékozóké 13 százalékkal csökkent az előző megkérdezéshez képest.

A lakáspiaci indexek 2022-ben csaknem folyamatosan csökkentek, azaz a pici kilátások romlóak. A jelen felmérés során előállt GKI-Masterplast fővárosi lakáspiaci index (amely az ingatlanos cégek, illetve a lakosság várakozásait sűríti egyetlen számba) negyedéves alapon 10, éves alapon 26 ponttal csökkent. Az ország egészére vonatkozó index negyedéves alapon 9, éves alapon 27 pontos szűkülést mutat. Az aktuális indexértékek a koronavírus-járvány mélypontján mért értékeket idézik.

A használt lakások árai esetében a jelen felmérés során a fővárosban az áremelkedésre, stagnálásra és árcsökkenésre számítók aránya 19, 48 és 33 százalék. Az összesített számszerű prognózis jelképes, 1 százalék körüli árcsökkenést jelez. A panellakások várhatóan tartják az értéküket. A vidéki körzetekben erős többségbe kerültek a csökkenő árakra számítók – az összesített prognózis nyugaton 4, keleten 6 százalék körüli árcsökkenést sejtet.

Az új építésű lakások áremelkedésére számítók aránya országosan egyharmad, míg csaknem kétharmad stagnálásra számít. Budapesten az átlagosnál többen (45 százalék) számítanak további áremelkedésre. A válaszadók átlagosan 3 százalék körüli áremelkedésre számítanak a következő egy évben, a fővárosban 5 százalék körülire.

A lakásbérleti piacon az elmúlt időszakban díjemelkedési tendencia volt érezhető. A közeljövőt illető várakozások területileg differenciált képet mutatnak: a várható átlagos díjemelkedés a fővárosban 4, a nyugati régióban 2 százalék lehet, míg a keleti régióban 6 százalékos csökkenés valószínű.

Egyre kevesebben bliccelnek a budapesti tömegközlekedési eszközökön a BKK adatai alapján. Azonban a bliccelők között rendre vannak olyanok, akik (az elévülés téves reményében) halogatják a pótdíj befizetését, emiatt végül hatalmasra duzzadt összeget kénytelenek fizetni.

Az év eddigi legszorosabb cyclocross versenyét hozta a benidormi világkupa női futama. Vas Kata Blanka végig az élmezőnyben küzdött a dobogós helyekért, végül az ötödik helyen ért célba a Fem Van Empel győzelmével zárult versenyen.