Idolok rivalizálását mutatja be a Bécsi Szépművészeti Múzeum

Idolok rivalizálását mutatja be a Bécsi Szépművészeti Múzeum

A versengés áll a középpontjában a Bécsi Szépművészeti Múzeum őszi kiállításának. Az Idolok és riválisok című tárlat nemcsak azt mutatja meg, miként versenyeztek egymással az ókori, a reneszánsz vagy a barokk művészek, hanem újra szembeállít több, akkoriban egymással rivalizáló alkotást is.

Napjainkban a versenyről elsősorban a sport, a gazdaság, az építészet vagy éppen a televíziós vetélkedők jutnak az emberek eszébe, noha a versengés már az ókor óta jelen van a művészetben is. Sőt, egyes műalkotások a versenyszellemnek köszönhetően születtek meg, majd váltak a művészettörténet ikonikus darabjaivá.

Erre a versenyre fókuszál a Bécsi Szépművészeti Múzeum 2022. szeptember 20-án nyíló új kiállítása, az Idolok és riválisok – Művészek versengése. A múzeum legféltettebb kincseiből és hatvan nemzetközi gyűjteménytől kölcsön kapott alkotásból álló tárlat az ókortól az 1800-as évekig mutatja be a művészek versengését – Michelangelo, Tintoretto, Tiziano, Benvenuto Cellini, Peter Paul Rubens –, és újra szembeállítja az egymással rivalizáló műveket. A kiállításon ugyanis több olyan alkotás is látható, amelyek a versengésnek köszönhetik létrejöttüket és már eleve azért alkották őket, hogy aztán összemérhessék mások művével. A korabeli művészek sokszor nemcsak kortársaikkal versenyeztek, de régóta halott hírességekkel is.

Euthymides például kora egyik legjobb athéni vázafestője volt, és minden elkészült darab elejét büszkén szignálta, míg a hátuljára gondosan ráírta, „amint az Euphronios soha nem [képes lett volna]”. Akkoriban ugyanis valószínűleg Euphronios számított Athén legjobb vázafestőjének.

Vagy ott van például Pheidiasz, Krészilasz és Polükleitosz, akik az Epheszoszi Artemisz-templomba készítettek szobrokat sebzett amazonokról és nem tudták eldönteni, kié lett a legjobb. Természetesen mindegyikük a saját alkotását tartotta a legkiválóbbnak.

A 2023. január 8-ig látható tárlat különlegessége, hogy számos festmény és szobor most először látható Ausztriában, és egy közönségszavazás is csatlakozik hozzá. A kiállítás honlapján bárki szavazhat, hogy az egy témára készült alkotások közül szerinte melyik a legjobb, illetve ki a jobb művész?

Egy év alatt 17 százalékkal drágult a garázsok átlagára Magyarországon, ezzel elérve a 9 millió forintot. Bérelni sem feltétlenül olcsó, a drágább fedett autóbeállók áráért akár már egy garzont is lehetne bérelni.

A Budapesti Értéktőzsde idén is folytatta a hagyományt, és ismét összegyűjtött ötven magyar sikertörténetet. A sorozatban kilencedik kiadvánnyal immár 450 cégre nőtt a BÉT50-esek klubja.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe ismét felülteljesítő volt a héten. A BUX csütörtöki a történelmi csúcsát is megdöntötte. A vezető részvények felemás eredményeket értek el.