ESG indexet hozott létre az Opten

ESG indexet hozott létre az Opten

A 2022-es évben nem csak a bankok és speciális pénzintézetek, de a vállalkozások számára is nagy kihívást jelent az ESG-megfeleltetés.

Az Opten januárban induló új ESG szolgáltatásával – hazánkban elsőként – hatékony segítséget nyújt vállalkozói és pénzint��zeti oldalon egyaránt. Az szervezet alapvető célja az volt, hogy egy – a vállalkozásokra vetített – ESG indexet készítsen.

Mi az az ESG?

Az ESG az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (irányítási) angol szavak rövidítése. Az ESG keretrendszeren belül ezeket pilléreknek nevezzük és ez az a 3 tématerület, amiben a vállalatoktól elvárt a jelentéstétel. Az ESG célja a vállalatok mindennapi tevékenységében rejlő nem pénzügyi kockázatok és lehetőségek nyomon követése.

Mit mutat meg az Opten ESG index?

A több, mint 50 paraméterre épülő, folyamatosan frissülő Opten ESG index megmutatja egy-egy adott vállalkozás ESG szintjét. Az Opten ESG Indexe már az összes hazai vállalkozásra vonatkozóan elkészült, 2022. január 1-től pedig elérhetővé válik az Opten szolgáltatásaiban.

Az Opten ESG index a fenntarthatóság mindhárom pillérét (E,S,G) figyelembe veszi Csupán néhány figyelembe vett paraméter a több, mint 50-ből:

  • E (környezet): árbevétel arányos károsanyag kibocsájtás ágazati átlag alapján, illetve az ágazat károsanyag kibocsájtási trendje az 1990-es bázisévhez viszonyítva vagy fenntarthatósági nyilatkozat megléte.
  • S (társadalom): nemek aránya a cégvezetők között, korosztályi összetétel, létszámváltozás.
  • G (vezetési irányelvek): a vállalat stabilitására, megbízhatóságára, közteherviselésére vonatkozó szempontok, hatékonysági mutatók (létszámra, tőkére vetítve), bírságok.

A céginformációs szolgáltató számára nem újdonság az ilyen típusú skálázó modellek és indexek fejlesztése. Több scoring modellje is iparági szabvánnyá vált már a piacon; hitelképességi mutatóit vagy éppen kockázati indexét a pénzintézetek előszeretettel alkalmazzák. A járványhelyzetben létrehozott stabilitás és válságállósági indexe pedig egészen rövid idő alatt nőtte ki magát referencia mutatóvá.

Mit veszíthet, aki nem használ ESG minősítő rendszert?

Az EU jogszabályi keretek közé foglalta az ESG szempontokat. 2022. január 1-től az Unió a nagyvállalatoktól már a nem pénzügyi adatokra vonatkozó jelentési kötelezettséget is elvárja. Hazánkban az új szabályozás nagyságrendileg 500 vállalatot érinthet.

Érdemes mihamarabb megtenni az első lépéseket, hiszen az EU szándékkal összhangban, a befektetők mellett a bankrendszer is egyre nagyobb jelentőséget tulajdonít az ESG szempontoknak. Legyen szó kis-, közép- vagy nagyvállalatról, az elemzők véleménye szerint egyértelműen kedvezőbb helyzetből indulhatnak majd a felelősen működő cégek az eszközbeszerzés, hitelfelvétel vagy az EU-s pályázatok elbírálása során – nyilatkozta Tóth Tamás, ügyvezető igazgató.

Összesen mintegy hatvan busz és teherautó feltöltéséhez elegendő üzemanyagot termel naponta az osztrák főváros első zöldhidrogén-üzeme. A hidrogén előállításához kizárólag megújuló energiát használó üzem április elején kezdte meg működését Bécs Simmering városrészében.

Magyarország második legnagyobb tava a kerékpárosok körében népszerű kirándulóhely. A két kerékpáros komp átadásával új attrakcióval, és könnyebben bejárható útvonallal bővül a Tisza-tó turizmusa.

A múlt heti rekord után visszafelé korrigált a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A BUX gyengélkedéséből a Magyar Telekom kivételével a vezető részvények is kivették részüket.