A fenntarthatóság iskolapéldája a világ legmagasabb faszerkezetű épülete

A fenntarthatóság iskolapéldája a világ legmagasabb faszerkezetű épülete

Az ABB Kőbe zárt zene című építészeti videósorozata innovatív épületeket, és az azokat megálmodó építészeket mutatja be. A svédországi Sara Kulturális Központ tervezői több díjat is bezsebeltek a különleges építmény miatt.

Az észak-európai faházakról egy fjord partján álló színes halászkunyhó vagy egy tóra néző erdei faház juthat elsőként az eszünkbe, azonban ennek modern megvalósításai is igencsak érdekes épületeket eredményezhetnek. A svédországi Skellefteå-ban épült Sara Kulturális Központ egy hipermodern technológiával felszerelt, 20 emeletes felhőkarcoló, amely új fenntarthatósági szinteket megcélzó, innovatív megoldásokra épít, ugyanakkor alapjaiban egy faszerkezetes toronyház.

Az ABB közleményéből kiderült, hogy az északi sarkkörtől nem messze fekvő Skellefteå és nagyjából 40 000 lakosa összetartó, életvidám közösséget alkot, ahol ma is erősen élnek a faszerkezetű építkezés helyi tradíciói. Ennek a hagyománynak egy kiváló példája a Sara Kulturális Központ, amely a városi könyvtárnak, a művészeti galériának, a múzeumnak, a regionális színháznak és egy sokemeletes hotelnek ad otthont.

A 75 méteres felhőkarcoló jelenleg a világ egyik legmagasabb faszerkezetű építménye. A tervezést a skandináv építésziroda, a White Arkitekter felügyelte. Projektjeik – a Szilvia királynő gyermekkórházától kezdve Kiruna város központjának áthelyezéséig – azt a célt szolgálják, hogy az építészet segítségével hozzájáruljanak egy fenntarthatóbb életformához.

Épületek és egyenlő társadalmak megalkotása, amelyekben – bolygónk tűrőképességének határain belül – az ember áll a középpontban – fogalmazták meg célkitűzésüket az iroda építészei, Robert Schmitz és Oskar Norelius.

Megbízásuk egy formabontó épület létrehozására szólt, ennek érdekében az alapanyagoktól kezdve mindent újragondoltak. Az innovatív, két építési rendszert ötvöző komplexum többrétegű, ragasztott faoszlopokat, keresztirányban rétegelt faidomokból álló gerendákat, merevítőfalakat és előregyártott elemekből épített hotelszobákat egyesít magában.

Mivel a teherhordó szerkezet nem tartalmaz betont, ezért jelentősen lecsökkent az építés ideje. Szintén csökkenteni tudták az épület teljes életciklusára számított szén-dioxid-kibocsátást is, melynek következtében az épületnek több mint 50 éven át jelentős, negatív környezeti lábnyoma lesz. A White Arkitekter nem rejtette el a faszerkezetet sem, a szépségét üveghomlokzattal és burkolatlan falakkal emeli ki, és teremt rusztikus erdő-hangulatot, a komplexum összhatásában kellemes, nyugodt, sőt vidám.

Robert Schmitz az építészetben szereti az egyszerűnek tűnő komplexitást, ahol minden tér gondosan megtervezett, hogy megfeleljen a különböző technikai igényeknek, legyen szó akár csendes könyvtárszobáról vagy briliáns színházi előadásokról.

A színfalak mögött egy másik csoda is rejlik: az ABB és a helyi áramszolgáltató cég, a Skellefteå Kraft csúcstechnológiás megoldása, ami kezeli és vezérli a központ 100 százalékban megújuló forrásokra épülő energiarendszerét. Ebben minden össze van kapcsolva: a PV-panelek, az akkumulátoros tároló, a hőszivattyú, az elosztó berendezések és a kritikus rendszerek. Az ABB eStorage OS rendszere autonóm mesterséges intelligencia segítségével felügyeli és szabályozza az áramellátást. A rendszer kommunikál a környezetével, és a felesleges energiát átirányítja más épületek felé. Úgy tervezték meg, hogy ne csak az anyagi megtakarítás alapján hozzon döntéseket, hanem azt is mérlegelje, mi a legjobb a környezetnek, a városnak és az embereknek.

A Sara Kulturális Központ elnyerte a Global Vision Awards, a CTBUH Awards és az Electrical Review Excellence Awards díjakat.

A Budapesti Közlekedési Központ igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy kiszolgálja az utasok igényeit és megfelelő számú Mol Bubi kerékpárt biztosítson az egyes gyűjtőállomásokon. Azonban ehhez arra is szükség van, hogy a közlekedők mindig csak a kijelölt gyűjtőállomásokon rakják le a kerékpárokat. A szétszórva hagyott biciklik hiányoznak a rendszerből, ami felhasználói, üzemeltetési és városképi szempontból is gondot okoz. A BKK bevezette korábban az 5000 forint elszállítási díjról szóló intézkedést, most pedig nyereményjátékot hirdetett meg, hogy minden bicikli a helyére kerüljö...

A kereskedelmi háború aktualitásai rángatták a tőzsdéket a héten. Az előző heti nagy zuhanás után most növekedni tudott a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényindexe. A BUX vezető részvényei a Mol kivételével jól teljesítettek a héten.

Hazai győzelem született a világ egyik legrangosabb egynapos országúti kerékpárversenyén. A hegyikerékpár olimpiai bajnoka, Pauline Ferrand-Prévot az esélyeseket leszakítva lett a női Párizs-Roubaix első francia győztese. Vas Kata Blanka és Zsankó Petra is célba ért a kockaköves klasszikuson.