Durván visszaesett a működő cégek száma Magyarországon

Durván visszaesett a működő cégek száma Magyarországon

2004-ben csaknem tizenegyezerrel kevesebb társas vállalkozás működött hazánkban, mint egy évvel korábban. Ezzel szemben a megszűnő cégek száma is kisebb volt, mint 2023-ban.

A 2024-es év továbbra is a kihívások időszaka maradt a magyarországi társas vállalkozások számára. A GDP növekedése a becslések szerint várhatóan 1 százalék alatt marad. Nehezítette a gazdasági szereplők helyzetét a forint árfolyamának jelentős ingadozása, a fő exportpartner, Németország gyenge gazdasági teljesítménye, valamint az autóipar és az akkumulátor gyártás visszaesése.

Az Opten adatai alapján a Magyarországon a működő vállalkozások száma ismét csökkent, miközben a gazdasági bizonytalanság visszavetette a cégalapítási kedvet. Tavaly 505,7 ezer társas vállalkozás volt aktív, ami 2,2 százalékos csökkenést jelent 2023-hoz viszonyítva, amikor szintén több mint 12 ezer céggel lett kevesebb a működő vállalkozások száma itthon.

A cégek számának csökkenése különösen a feldolgozóipart (2,8 százalékos visszaesés, több mint ezer cég) és az építőipart (3 százalékos csökkenés, közel 2 ezer cég) érintette, míg a kereskedelem és gépjárműjavítás területén a veszteség meghaladta a 3 ezer céget (-2,9 százalék). Az adminisztratív szolgáltatások és az oktatás szintén zsugorodott, mindkét szektorban 2,8 százalékos visszaesést tapasztalhattunk.

A cégalapítások száma tovább mérséklődött, 2024-ben, több mint 24 ezer új vállalkozás jött létre, ami csaknem 10 százalékos visszaesés a 2023-as adathoz képest. Ezzel párhuzamosan a cégmegszűnések száma továbbra is magas maradt, 35 ezret meghaladta a bezárt vállalkozások száma, ami enyhe csökkenés a 2023-as, több mint 37 ezres értékhez képest. Különösen aggasztó, hogy a felszámolási eljárással megszűnt cégek száma megközelítette a 18 ezret, ami a fizetésképtelenség erősödését mutatja.

Pozitívumként említhető ki, hogy a kényszertörlési eljárással történő megszűnések száma is visszaesett, 6 ezer alá csökkent, szemben a 2023-as 8 ezres értékkel. Ez a vállalkozói környezet részleges stabilizációjára vagy a hatósági eljárások hatékonyságának javulására is utalhat. A végelszámolással megszűnők száma ugyanakkor látványosan visszaesett, miközben 2023-ban mintegy 19 ezer cég döntött a rendezett befejezés mellett, addig 2024-ben ez a szám 10 ezer körülire csökkent.

Az új felszámolási eljárások száma továbbra is jelentős maradt, 15 ezer felett, ami országosan 3 százalékos arányt jelent. Bár ez enyhe csökkenés a 2023-as 4 százalékhoz képest, a gazdasági terhelés még mindig meghatározó. Az építőipar és a kereskedelem a legérintettebb szektorok, előbbi 4000, utóbbi 4300 vállalkozást veszíthet el a jövőben. A feldolgozóiparban szintén érezhető a nyomás, nagyjából ezer cég került új felszámolás alá. Az új kényszertörlési eljárások enyhén emelkedtek, ami a jövőben a felszámolások számának növekedését vetíti előre. Ezzel szemben az új végelszámolások jelentősen visszaestek, ami azt mutatja, hogy a tudatos, stabil cégzárás egyre nehezebbé vált.

A 2024-es cégtrendek kettős képet mutatnak, miközben néhány eljárás száma csökkent, a cégmegszűnések és a működő vállalkozások számának folyamatos csökkenése azt jelzi, hogy a gazdasági környezet továbbra is jelentős kihívások elé állítja a magyar vállalkozásokat – foglalta össze Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.

Az Opten Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) 2024-re vonatkozó értéke országosan 12,93 százalék volt, mely 0,76 százalékkal alacsonyabb a 2023-as CFI értéknél. 2024-ben megyei szinten nézve az Opten–CFI Veszprém, Vas és Zala vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye produkálta.

A két szakágban is sikeres fiatal kerékpárversenyző 2025-től már nem zalaegerszegi nevelőegyesülete színeiben folytatja a versenyzést. A 18 éves Bruchner Regina hegyikerékpárban és terepkerékpárban is a legjobb magyar női bringások közé tartozik.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a héten többször is megdöntötte a történelmi csúcsot, és pénteken is a valaha volt legmagasabb értéken zárt. Az európai piacokhoz képest felülteljesítő BUX remekléséből a vezető részvények többsége is kivette a részét.