A sanghaji kikötő bonyolítja a legnagyobb konténerforgalmat a világon

A sanghaji kikötő bonyolítja a legnagyobb konténerforgalmat a világon

A kikötő üzemeltetője szerint 2024-ben több rekordot is megdöntenek. Sanghaj 14 egymást követő évben nem talált legyőzőre ebben a mutatóban.

A sanghaji kikötő éves konténerforgalma a világon elsőként meghaladta az 50 millió (20 láb egyenértékű) konténeregységet (TEU) – jelentette be vasárnap a kikötő üzemeltetője, a Shanghai International Port (Group) Co., Ltd. A kikötő már 14 egymást követő évben volt az első a világon az éves konténer-átrakást tekintve. A sanghaji kikötő éves konténerforgalma 1994-ben lépte át először az 1 milliós határt.

A Shanghai International Port termelési és üzleti részlegének vezérigazgató-helyettese szerint a forgalom növekedését nemcsak az exportra szánt konténerek számának bővülése, hanem a nemzetközi transzfer és a hajók közötti átrakások növekedése is elősegítette.

A hajóról hajóra történő transzferek aránya 2024-ben az előzetes becslések szerint eléri a rekordot jelentő 60 százalékot, ami rávilágít a sanghaji kikötő globális csomópontként betöltött szerepének folyamatos erősödésére.

Jelenleg a sanghaji kikötő közel 350 nemzetközi hajóútvonalat szolgál ki, amelyek a világ mintegy 200 országának és régiójának több mint 700 kikötőjét érik el.

Mozgalmasan, és pozitívan telt az év első hónapja a pesti parketten. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX egy hónap leforgása alatt további 7,8 százalékos bővülést produkált.

A gasztronómia és a filozófia egyedi összjátékát vitte színpadra a Magyar Színház, január 31-től ugyanis felkerült a repertoárba A bor filozófiája. Hamvas Béla elmélkedése Istenről, a borról és az életről gondolatébresztő, mégis szórakoztató előadás formájában tárul a nézők elé.

A GKI és a Századvég is a fogyasztói bizalom minimális csökkenését mérte januárban, az üzleti szféra hangulatának mozgását azonban ellentétesen látja a két elemző cég. A konjunktúraindex mindkét esetben negatív tartományban van.