Hétfőn rajtol a sakkvilágbajnoki döntő

Hétfőn rajtol a sakkvilágbajnoki döntő

A címvédő kínai Ting Li-zsen és a budapesti sakkolimpián csapatával aranyérmet szerző indiai Dommaraju Gukesh Szingapúrban 14 partiban dönti el, ki a világ legjobbja.

A szombati megnyitóünnepséget követően a hétfői első partival rajtol és elvben december 14-ig tart a sakkvilágbajnoki titulusról határozó páros mérkőzés, amelyet a címvédő kínai Ting Li-zsen és indiai kihívója, Dommaraju Gukesh vív egymással Szingapúrban.

Ami a pénzdíjat illeti, a 14 klasszikus partiból álló sorozatnak két és fél millió dollár a tétje, amelyből a győztes nagymester 1,3 millió dollárt kap, a vesztes pedig 1,2 millióra számíthat. Az a játékos nyer, aki legalább 7,5 pontot szerez. Ha tizennégy játszma után egyenlő az állás, akkor rövidített játékidejű mérkőzések (tiebreak) határoznak a világbajnok kilétéről. Ha tiebreak nélkül ér véget a finálé, a kiírás értelmében a nyereményalapból mindkét játékost 200 ezer dollár illeti meg minden megnyert parti után, a fennmaradó pénzdíjat pedig egyenlő arányban osztják fel közöttük.

A menetrend 14 játéknapot tartalmaz, pihenőnapokkal tarkítva. Döntetlennél a rövidített partikat december 13-án bonyolítják le, másnap tartják a záróünnepséget.

A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) honlapjának beharangozó írása szerint a szeptemberi, budapesti sakkolimpián a 32 éves Ting kevésbé meggyőző játékot mutatott, míg a világbajnokjelöltek tornáján diadalmaskodó, 18 esztendős Gukeshnak jelentős szerepe volt abban, hogy India férfi válogatottja nyerje a csapatok magyarországi csúcsviadalát. A két nagymester eddig mindössze háromszor vívott egymással klasszikus sakkmérkőzést, és a mérleg a kínai világbajnoknak kedvez, aki a nemzetközi tornákon játszott meccseik közül kettőt is megnyert.

/ A borítókép forrása: Tóth Marcell / GazMag

Mozgalmasan, és pozitívan telt az év első hónapja a pesti parketten. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX egy hónap leforgása alatt további 7,8 százalékos bővülést produkált.

A gasztronómia és a filozófia egyedi összjátékát vitte színpadra a Magyar Színház, január 31-től ugyanis felkerült a repertoárba A bor filozófiája. Hamvas Béla elmélkedése Istenről, a borról és az életről gondolatébresztő, mégis szórakoztató előadás formájában tárul a nézők elé.

A GKI és a Századvég is a fogyasztói bizalom minimális csökkenését mérte januárban, az üzleti szféra hangulatának mozgását azonban ellentétesen látja a két elemző cég. A konjunktúraindex mindkét esetben negatív tartományban van.